Vysazujeme jiřiny a kany
Jiřiny
Jiřiny vytáhneme ze sklepa, kde pomalu začínají rašit. Právě následující týden je vhodná doba k výsadbě, protože už nebudou hrozit přízemní mrazíky. K výsadbě se hodí jakékoliv hlízy, které raší. Pokud nemají žádná rašící očka, tuto sazenici nevysazujeme. Pokud máme velké hlízy, není nic jednoduššího, než je rozdělit. Odloupneme nebo odstřihneme hlízu s více živými očky, podélně rozřízneme a řeznou plochu ošetříme rozemletým dřevěným uhlím.
Při výsadbě dbáme především na velkou jámu tak, aby hlízy byly přikryty alespoň vrstvou 10 cm. Nebojte se zeminou přikrýt i narašené nebo už zelené výrostky. Do zeminy nemusíme přidávat žádná hnojiva, ale velmi důležitá je vydatná zálivka ihned po výsadbě. Během vegetace přihnojujeme tekutými hnojivy. Proto že jsou jiřiny velmi nenáročné, hnojivo přidáváme k zálivkové vodě asi jednou za 14 dní.
Kany
Stejně jako v případě jiřin vysazujeme také hlízy kan. Někteří odborníci doporučují rychlení kan z důvodu, abychom si jejich krásných listů a květů mohli užívat po celé léto. O předpěstování kan se dozvíte ZDE.
Kany jsou poněkud náročnější než jiřiny. Vyhloubíme dostatečně velkou jámu, do které vpravíme kvalitní substrát s dlouhodobě působícími hnojivy nebo organickým hnojivem v granulích. Velmi vhodné jsou granulované slepičince, které obsahují velké množství fosforu pro podporu kvetení. Kany vysadíme tak, že pod ní dáme drenážní vrstvu z keramzitu, který zabrání zahnívání hlíz. Hlízy pak zasypeme zeminou, abychom zakryly celou hlízu několika centimetry hlíny. Kany mají mnohem větší pupeny než jiřiny. Dělení je tedy nenáročné. Jednoduše odloupneme každou hlízku s pupenem, a takto rostliny množíme. Opět je vhodné ránu zasypat rozemletým dřevěným uhlím. Tak zabráníme vstupu plísní a houbových chorob.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.