Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Výjimečná kráska Brasie (Brassia)

Zář 1721 Autor: Redakce

Jedná se o epifyticky rostoucí orchidej, která je velmi výjimečná hlavně díky kráse a velikosti květů. Její květy jsou hvězdicovité a setkat se s nimi můžeme vždy na jaře či na podzim a jejich vůně může pro někoho být až příliš intenzivní. Z jejich krásy se bohužel však nebudeme moci těšit příliš dlouho. Na rostlině totiž vydrží pouze kolem dvou až tří týdnů. Tyto květy jsou na rostlině uspořádány buď v převislých či ve vzpřímených hroznech. Tyto hrozny jsou někdy tvořeny až neuvěřitelnými 12 květy. Rostlina tvoří větší, zploštělé pahlízy s jedním či dvěma listy. Existuje až 40 druhů této rostliny a musíme brát ohled na to, že se zde nachází chladnomilné i teplomilné druhy.

orchidej brasie

Odrůdy rostliny Brasie

  • longissima: květy této odrůdy se na rostlině objevují v létě a jsou žlutě zbarvené, zdobené o hnědé skvrny. Pysk rostliny je zeleně kropenatý
  • verrucosa: zde se setkáme s květy ve světle zelené barvě s hnědým tečkováním. Objevují se hned zjara.
  • maculata: u této odrůdy se setkáme se zelenými květy obohacené o hnědé tečky
  • lawrenceana: květy této odrůdy se objevují na jaře a jsou zelené s načervenalými skvrnami. Pysk je bílý či světle zelený

Charakteristika rostliny

orchidej brasieTato epifytická orchidej má svůj původ v Latinské Americe. Její listy jsou řemenité, zelené. Barva květů, které se objevují na jaře či na podzim je zelená a žlutá. Tyto květy voní velmi intenzivně kořenitě a tato vůně nám může připomínat exotickou vůni dálek. V našich podmínkách se tato rostlina běžně dorůstá do výšky kolem 20 – 50cm. Tato orchidej je na pěstování poněkud náročnější a proto se hodí pro spíše zkušené pěstitele, kteří si hravě poradí s jejími většími nároky. V případě, že pěstujeme převislé druhy, nejlépe vyniknou v případě, že je umístíme do závěsné nádoby.

Jak na správné pěstování Brasie

Rostlinu bychom měli zasadit do korového substrátu. Jako vhodné stanoviště pro rostlinu vybereme místo slunné. Pro dobré kvetení rostlina totiž potřebuje dostatek slunce. V případě, že však máme okna na jižní stranu, v létě rostlině poskytneme mírné zastínění. Nejvhodnějším místem pro jejich pěstování bývají poloteplé skleníky, kde je však nutné zajistit pravidelné větrání.

V zimě je nutné rostlině poskytnout teplotní pokles a to jen na 15°C. V období růstu je nutné rostlině poskytovat poměrně velkou zálivku. Mezi jednotlivými zálivkami bychom vždy však měli nechat substrát zcela vyschnout. V momentě, kdy hlízy rostliny vyzrají, je nutné zálivku omezit a zalévat mírně až do té chvíle než rostlina začne nasazovat na květ. Rosení listů je důležité převážně za horkých letních dní a to zejména, pokud rostlinu letníme. V období vegetace je také nutné rostlinu hnojit. Činíme tak společně se zálivkou, jednou za dní. V případě, že rostlinu letníme, můžeme také aplikovat i hnojivo na list.

Množení, přesazování, škůdci

Rostlinu můžeme množit pomocí dělení, ale to pouze za podmínky, že rostlina má více jak 6 hlíz. Brasii bychom měli přesazovat každý rok, nebo alespoň minimálně jednou za dva roky a to vždy hned zjara. Nikdy nesmíme přesazovat v období květu rostliny. Rostlině rozhodně nesvědčí nadměrná zálivka, která by způsobila hnilobu hlíz. V případě nedostatečné vlhkosti mohou rostlinu začít napadat červci či svilušky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist