Vydra říční (Lutra lutra)
V seznamu ohrožených zvířat naší přírody nalezneme hned několik větších savců. Jedním z nich je Vydra říční (Lutra lutra). Od doby vysílání populárního večerníčku o vydřím mláděti Vydrýskovi, je vydra u nás velmi populárním zvířetem. A to je dobře, protože zájem veřejnosti přispívá k ochraně vyder.
Co jste možná nevěděli o vydrách
Vydry jsou chytrá a zvídavá hravá zvířata. Dorůstají okolo 60 až 80 cm a poznáte je podle nezaměnitelného ocasu, který je velmi silný u kořene a slouží ke kormidlování. K životu ve vodě je vydra více než dobře vybavena. Má dlouhé válcovité hydrodynamicky tvarované tělo a k plavání jí velmi dobře slouží poměrně krátké svalnaté nohy, opatřené mezi prsty plovací blanou. Vydry mají jemný velmi hustý kožíšek, který díky dokonalé péči nepropustí vodu ke kůži a brání podchlazení vydry při plavání v studených horských potocích.
Kde potkat vydru?
Abyste zahlédli vydru, nemusíte pouze do zoo. Vydry žijí u nás i ve volné přírodě, na několika lokalitách jižních Čech. Abyste ale vydru říční zahlédli ve volné přírodě, k tomu budete potřebovat notnou dávku štěstí. Vydry byly v devatenáctém století nejenom na našem území téměř vyhubeny. Možná vás napadne, že za to může záliba v lovu kvůli jejich huňatým kožíškům, ale pravda je taková, že stejně podstatným důvodem proč vydry byly nemilosrdně pronásledovány je fakt, že převážnou většinu jejich jídelníčku tvoří ryby. Vydry byly tedy považovány za škodnou. Na nízkém stavu vydří populace se podepsalo i ničení jejich přirozených habitatů, především břehové regulace řek. Vydry si na březích řek hloubí nory, kde vychovávají většinou dvě až čtyři mláďata. Nory jsou poměrně prostorné a mají dva vchody.
Komentáře k článku
Petr T. 22.8.2012 (12:52)
Vydry jsou u nás ohrožený asi stejně jako kormoráni!!!! Můj názor je takový,chránit zvířata je potřebné,ale v rozumné míře!!!