Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme úchytky na nábytek

Zář 1426 Autor: Redakce

uchytkyMožná právě teď řešíte výběr vhodných úchytek do vaší nové kuchyně, na nábytek, nebo prostě jen chcete změnu a vyměnit staré úchytky za nové. Pouhými úchytkami se dá přece změnit celý dojem nábytku a ze starého či nezajímavého může rázem stát svěží a moderní. Dnešní trh nám nabízí opravdu nepřeberné množství možností nákupu nábytkových úchytek, od obyčejných, všedních, praktických, až po netradiční designové kousky.

Máme z čeho vybírat

Ať už mluvíme o druzích úchytek, o jejich materiálech, barvách či designech, opravdu si vybere každý. Fantazii se téměř žádné meze nekladou. Cenové relace jsou také velmi široké, vždy záleží na materiálu a výrobci. Musíme hledět nejen na vzhled, ale i na jejich funkčnost a kvalitu, zvlášť proto, že denně několikrát otevíráme a zavíráme dvířka i šuplíky a madla nebo úchytky musí tento nápor vydržet.

Druhy úchytek

uchytka kuchyneNejčastěji se samozřejmě setkáme s klasickými úchytkami. Běžná normalizovaná rozteč je 64, 96 nebo 128mm, ale v moderních interiérech jsou velice často používané úchytky s roztečí vyšší (736 nebo 896mm). U klasických úchytek je tedy kousek připevněn k povrchu, většinou na dvou místech a vyrábějí se v nejrůznějších provedeních, hranaté, kulaté i různě prohnuté a vytvarované. Konečný vzhled nábytku může být značně ovlivněn tím, jestli úchytky budou instalovány vertikálně nebo horizontálně.

uchytkyDále existují úchytky zadlabávací, neboli zápustné. Tyto úchytky nepřesahují povrch desky nábytku nebo kuchyňských dvířek či šuplíků a můžou být taktéž různých rozměrů a tvarů. Tyto úchytky vypadají dobře, ale mohou být nepraktické z hlediska údržby.

Knopky, což jsou pouze jakési čudlíky, které jsou přimontované v jednom místě a většinou jsou prostorově nenáročné, jsou oblíbeným a dobře vypadajícím řešením. U tohoto druhu úchytek se většinou setkáváme i s originálními provedeními, které vdechnou našemu nábytku neotřelou tvář.

S jakými materiály se u úchytek setkáváme?

uchytkyOdpověď na tuhle otázku je prostá. Skoro se všemi. Zakoupit můžeme úchytky od dřevěných, kovových, hliníkových, přes keramické a porcelánové, až po plastové. Kovové úchytky se prodávají v různých povrchových úpravách, například matný i lesklý nikl a chrom, lesklá mosaz, měď a jiné. Také jsou k dostání úchytky z nerezu, což je praktické především v kuchyni a koupelně, kde se četně manipuluje s vodou. Dokonce si můžeme vybrat luxusní skleněné úchytky, které jsou sice dražší, ale zato originální.

Barvy a designy

uchytkyNa doladění interiéru jsou vzhled i barva úchytek velmi důležitými. Například v moderních futuristických interiérech vyniknou hladké matné i lesklé kovové povrchy úchytek a zmíněné úchytky s vysokou roztečí, nábytku i kuchyni dodají nadčasovost a styl. Naopak i úchytek v rustikálním stylu je mnoho, často jsou to kombinace materiálů, například keramika s kovem doplněná o malbu drobných ornamentů nebo kvítků.

uchytka kuchyneK dřevěnému rustikálnímu nábytku se skvěle hodí i tepané nebo tvarované kovové úchytky. Knopky jsou vyráběny v nejrůznějších stylech, jemnost a romanticky vzhlížející nábytek můžeme docílit použitím knopek z porcelánu s množstvím motivů nebo tvarování (například do tvaru květu nebo knoflíku). Knopky mohou přinést do vašeho domova při správném výběru i trochu vintage nebo retra. Do dětských pokojíčků se hodí knopky s dětskými motivy pohádkových postaviček, zvířátek, autíček a podobně. Ve skleněných provedeních se pro změnu zrcadlí luxus a křehkost. Moderní úchytky se vyrábějí i z průhledných i neprůhledných plastů v nejrůznějších barvách. Záleží na každém, co se mu líbí a co se hodí do jeho příbytku.

uchytkyKde nakupovat?

Co se týká většiny kusů normálního nábytku, často bývají úchytky jejich součástí. U kuchyní a nábytku na míru si úchytky vybereme sami, podle našeho vkusu. Výrobci nebo truhláři poskytují vždy vzorník několika druhů úchytek. V proslulých domech Ikea (i v jiných velkoobchodech tohoto typu) si můžete vybrat cenově dostupné úchytky podle současných trendů.

Jedním z českých výrobců úchytek je například firma Bramo, kde dostanete kvalitní povrchovou úpravu i vysokou užitnou hodnotu. Jestli hledáte originální stylové úchytky, jistě si vyberete třeba u Bella Rose. Firma Sten, vyrábí kromě úchytek i celé vybavení koupelen a kuchyní a dalších. I mnoho soukromníků nabízí výrobu jak obyčejných, tak designových úchytek. Jednoduše řečeno, trh je plný krásných a funkčních úchytek, v různých materiálech, barvách a cenových relacích a nemusíme se bát, že bychom si nevybrali.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vybíráme úchytky na nábytek
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist