Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme kávovar

Bře 1503 Autor: Redakce

kavovar kavaKáva je jedna z pochutin, bez které si mnozí z nás nedokáží představit ani jediný den. Pokud se s tím ztotožňujete, pak je dnešní článek právě pro vás. Kolik za kávu týdně zaplatíte? Nevyplatí se vám pořídit si vlastní kávovar? Pokud jste v kavárně častěji než jednou týdně, pak zcela jistě ano.

Kávovar je běžnou součástí kuchyně

Stejně jako klasické spotřebiče nebo třeba kuchyňský robot, má dnes své místo v kuchyni také kávovar. Jak ale vybrat ten správný tak, abyste si vychutnali kávu přesně podle vašich představ? Přitom samozřejmě musíme brát v úvahu složitost přípravy kávy zejména, pokud máte rádi kávu s našlehaným mlékem.

Kávovar na kapsle

Jeho velkou výhodou je jednoduchost přípravy jakékoliv kávy. Velkou nevýhodou je cena kapslí (cena jedné kávy je od 8 Kč). Ze zkušenosti v naší redakci musíme ovšem podotknout také fakt, že se nám káva z kapslí brzy přepila a ze stroje už děláme kávu jen návštěvám. Těm káva většinou velmi chutná. Recenze kávovarů na kapsle najdete zde.

Mletí kávy před přípravou espressa

Čerstvě mletá káva má své kouzlo a nezaměnitelnou vůni i chuť. Automatické kávovary se hodí do větších provozů nebo do domácností, kde uděláte 4 a více káv denně. Zrnková káva v zásobníku kávovaru totiž snadno vyčichá. To se dá ale tak trochu obejít tím, že kávu do zásobníku přisypete vždy před přípravou kávy.

kavovar automatickyPak v podstatě můžete fungovat tak, že stisknete jediné tlačítko a stroj sám namele zrnkovou kávu a připraví lahodný mok. Většinou velmi jednoduše nastavíte množství zrnek a tím i sílu připraveného espressa a samozřejmě hrubost namletí. Cena jednoho šálku kávy závisí především na ceně zrnkové kávy. Nejdražší bývá 100% arabica známých značek. Stejně jako množství kávy můžete nastavit také množství vody od cafe piccolo až po lungo (grande, americano).

Kávovary pro domácí využití mají nádržku na vodu. Některé dokonce filtr a nastavené tvrdosti vody. Nic nezkazíte, pokud budete používat balenou vodu. Pak nebudete muset kávovar tak často odkalovat.

Milujete mléčnou pěnu?

kava capuccinoPokud máte rádi kávu s napěněným mlékem, můžete klidně pořídit levnější pressovač a zvlášť koupit zpěňovač mléka. Mnoho druhů kávovarů ale mají přídavnou nádobku na mléko, kterou můžete uchovávat v lednici nebo tzv. cappuccino tower, který nástavce a hadičky mléko přímo z krabice). Oba typy příslušenství zvládnou připravit mléčnou pěnu automaticky. Je ale velmi důležité, aby byla nastavitelná výška výpustě. Na latte totiž budete potřebovat vysokou skleničku. Také to lze ale řešit nálevkou, takže pokud jste se zamilovali do modelu, který nastavitelnou výpusť kávy nemá, neřešte to. Levnější varianty nemají přídavnou nádobu na mléko, ale trysku s horkou párou na našlehání mléka. K přípravě mléčné pěny ale budete potřebovat trochu zručnosti, ale i tak počítejte s tím, že půl kuchyně zaneřádíte mlékem. Většina majitelů kávovarů s tryskou se shodují na tom, že mléčnou pěnu si raději odpustí. Levné modely navíc nemají dostatečnou sílu na našlehání dokonalé pěny.

Vždy ale platí, že po každé přípravě mléčné kávy je potřeba nástavce nebo trysky propařit. Většina lepších kávovarů má ono čištění také v automatickém módu.

Kávovar si sám řekne, pokud je plná nádobka na přebytek kávy nebo prázdná nádobka na vodu. Také počítejte s upozorněním na nutnost odvápnění přístroje.

Pro opravdové milovníky kávy

-vyhřívaná vrchní deska na předehřátí šálků na kávu
-filtry na vodu
-příchutě do kávy
-šablony na posypání cappuccina

Pro nenáročné

Pokud nechcete utratit za přístroj na přípravu kávy půl rodinného rozpočtu, pak nepohrdejte presovači, které mají tlakovou nádobu na předem mletou kávu. Cena presovačů začínají na 1000 Kč a pokud použijete kvalitní mletou kávu nebo si ji čerstvě namelete, bude zážitek z kávy také nezaměnitelný.

Vždy ale platí to, že kávu si nejlépe vychutnáte s někým blízkým. Dále platí, že důležitější než stroj je káva, kterou použijete. Zcela jistě se těšte na další recenze kávovarů, tentokrát už daných modelů a typů. V prvé řadě budeme testovat automatický kávovar De’Longhi ECAM 23.420 SB, který jsme si právě přinesli do redakce.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vybíráme kávovar
  • Břeťa 2.4.2015 (11:22)

    Spíš než automatický kávovar bych doporučoval koupit si mlýnek. Nemusí být žádný drahý elektrický, i obyčejný ruční mlýnek za pár stovek dělá lepší kávu než kávovar s mlýnkem.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist