Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Výběr barev pro interiér

Pro 1230 Autor: Redakce

malovani interieruTo, jak se doma cítíme, ovlivňuje mnoho parametrů. Především pořádek, ale bezesporu také barvy, které použijete na zdi, ale také barvy bytových doplňků. Výběr barev tedy výrazně přispívá k pohodové domácí atmosféře, protože barvy na nás působí-ať chceme nebo ne.

S barvami už dnes běžně pracují architekti i bytoví designéři. Barvy jsou stejně tak neodmyslitelné v reklamě. Každý ví, že červená barva podporuje chuť k jídlu, a proto je mnoho obalů potravin ve fast foodech právě z této barvy. A to je přesně důvod, proč byste se červené měli vyhnout v kuchyni, podporuje totiž přejídání.

Mám naslouchat odborníkům nebo vlastním pocitům?

Odpověď na tuto otázku je nad zlato. V podstatě je nejlepší skloubit obojí. Důležitým parametrem je nejen velikost místnosti, ale také množství světla, které sem během dne dopadá. Psychologie barev je ale jasná. Některé jsou studené, jiné teplé. Na každého ale působí naprosto individuálně-na vině jsou naše zkušenosti, pocity i nálady.

Ovšem nenechte se vykolejit barvou na malém vzorníku. Na větší ploše může barva působit naprosto jinak. Pokud už máte nábytek a doplňky a nehodláte toto vybavení obměňovat, počítejte i s tím a barvu volte tak, aby byla v poměru 60:30:10. To znamená, že 60% všech barev v dané místnosti by mělo být v jednom odstínu. Tedy zeď a klidně i podlahová krytina, některé doplňky. 30% má barevností zabírat nějaká doplňková barva, která bude k té majoritní dokonale ladit a těch zbylých 10% je na vaší fantazii. Nebojte se proto zvolit nějaké „křiklavější“ doplňky.

Základní barvy pro každéhobarvy do interieru

  • Bílá

Bílá barva nikoho neohromí, ale na druhou stranu ani neurazí. Má úžasné kouzlo prosvětlit a jakoby zvětšit stísněné prostory. Přesně proto je tolik vyhledávané bílé lesklé lamino například pro skříňky do malých kuchyňských koutů. Tuto barvu lze doplnit různými barevnými doplňky, hodí se naprosto všude. Pozor ale na velké plochy, které je nutné barevně „rozbít“ jinými odstíny.

  • Černá

Černou barvu nikdy nepoužívejte do úzkých či malých prostor. Jde o velmi moderní, elegantní barvu, která se ale v žádném případě nehodí do každého interiéru.

  • Žlutá

Hlavní představitelka teplých barev, použijte ji na tmavší místnosti orientované na sever. Děti o ní říkají, že je veselá. Navíc zvyšuje pohybovou aktivitu, a tak se hodí pro vymalování tělocvičen a podobně.

  • Červená

Červenou barvu můžete vidět v moderních interiérech poměrně často. Jak již bylo řečeno, nehodí se (v závislosti na odstínu)do kuchyně a třebaže vzbuzuje vášeň, tak ani do ložnice či dětského pokoje. Červenu barvu zvolte tedy spíš jako barvu bytových doplňků.

  • Zelená

Pravděpodobně nejoblíbenější barva, která uklidňuje. Evokuje totiž rozlehlou přírodu, stromy a zeleň jako takovou. Jemné odstíny se hodí do dětského pokoje, dokonce i pro novorozence.

  • Modrá

Modrá je klasickou barvou našich koupelen. Modrá podlaha prý ale vytváří pocit nestability či vodní hladiny. Svěží jemné odstíny lze použít v interiéru takřka kdekoliv. Nebojte se jí použít do ložnice i do dětských pokojů. Jde sice o studenou barvu. Pokud ale zvolíte vhodný odstín, ani vám to nepřijde.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist