Vonná zahrádka
Vonné rostliny dokreslují zahradní styl. Je na vás, zda dáte přednost omamně vonným keřům nebo rostlinám, ke kterým musíte přičuchnout, aby se jejich vůně rozvinula. I u vonných rostlin můžete vybírat druhy, které kvetou, a tudíž voní od jara do podzimu. Do podzimních voňavek řadíme mahonii a masoplodku. Velmi oblíbené jsou plně mrazuvzdorné trvalky, které se hodí do klasických i moderních zahrad.
Mezi nejrozšířenější vonné rostliny patří pustoryl, lýkovec, chejr, krásenka, levandule, karafiáty, kaliny, rhododendrony, mateřídouška, růže, lilie, floxy a samozřejmě také růže.
Většina vonných rostlin pochází z oblasti Středomoří, a proto vyžadují většinou dobře propustnou půdu. Proto je vhodné zahradní zeminu smíchat s pískem a rostliny ještě podložte dostatečným množstvím písku či štěrku. Tyto rostliny sice chtějí dostatek zálivky, ale musíme zamezit zahnívání stonků. Pomoci si můžeme mulčovací kůrou, která pomůže udržet stonky rostlin v suchu.
Rostliny vyžadují zálivku zejména po přesazení. Nezapomínejte zalévat také v období dlouhého sucha.
Co se péče týče, vysazujte především plně mrazuvzdorné vonné rostliny, které na zimu nemusíte vyrývat nebo přikrývat. I tak ale někteří odborníci doporučují chránit rostliny před zimním sluníčkem tak, že je obalíte bílou netkanou textilií. Velmi důležité je pravidelné odstraňování odkvetlých květů a na jaře nezapomeňte podpořit vegetační růst dlouhodobě působícími hnojivy s větším obsahem dusíku a fosforu pro podporu kvetení.
Do vonné zahrádky můžeme bez problémů vysadit také bylinky. Vhodné jsou všechny, které máte rádi. Bylinky vždy hnojte jen a pouze speciálním hnojivem na bylinky, které podporuje chuť a vůni. Jelikož se jedná o bylinky ke konzumaci, nepoužívejte žádné chemikálie ani postřiky, které by mohly bylinky znehodnotit.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.