Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vonná zahrádka

Kvě 1214 Autor: Redakce

vonna zahradkaVonné rostliny dokreslují zahradní styl. Je na vás, zda dáte přednost omamně vonným keřům nebo rostlinám, ke kterým musíte přičuchnout, aby se jejich vůně rozvinula. I u vonných rostlin můžete vybírat druhy, které kvetou, a tudíž voní od jara do podzimu. Do podzimních voňavek řadíme mahonii a masoplodku. Velmi oblíbené jsou plně mrazuvzdorné trvalky, které se hodí do klasických i moderních zahrad.

Mezi nejrozšířenější vonné rostliny patří pustoryl, lýkovec, chejr, krásenka, levandule, karafiáty, kaliny, rhododendrony, mateřídouška, růže, lilie, floxy a samozřejmě také růže.

Většina vonných rostlin pochází z oblasti Středomoří, a proto vyžadují většinou dobře propustnou půdu. Proto je vhodné zahradní zeminu smíchat s pískem a rostliny ještě podložte dostatečným množstvím písku či štěrku. Tyto rostliny sice chtějí dostatek zálivky, ale musíme zamezit zahnívání stonků. Pomoci si můžeme mulčovací kůrou, která pomůže udržet stonky rostlin v suchu.

Rostliny vyžadují zálivku zejména po přesazení. Nezapomínejte zalévat také v období dlouhého sucha.

Co se péče týče, vysazujte především plně mrazuvzdorné vonné rostliny, které na zimu nemusíte vyrývat nebo přikrývat. I tak ale někteří odborníci doporučují chránit rostliny před zimním sluníčkem tak, že je obalíte bílou netkanou textilií. Velmi důležité je pravidelné odstraňování odkvetlých květů a na jaře nezapomeňte podpořit vegetační růst dlouhodobě působícími hnojivy s větším obsahem dusíku a fosforu pro podporu kvetení.

Do vonné zahrádky můžeme bez problémů vysadit také bylinky. Vhodné jsou všechny, které máte rádi. Bylinky vždy hnojte jen a pouze speciálním hnojivem na bylinky, které podporuje chuť a vůni. Jelikož se jedná o bylinky ke konzumaci, nepoužívejte žádné chemikálie ani postřiky, které by mohly bylinky znehodnotit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2023>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist