Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Víte, proč se nemá odstraňovat vánoční stromek před 6. lednem? My vám důvod prozradíme!

Pro 2225 Autor: Claudie Kornelová

Pokud jde o sváteční výzdobu, existují dva druhy lidí: Ti, kteří odstrojují vánoční stromky hned po Štědrém dni – tedy někdy okolo 26. prosince, a ti, kteří se ještě nechtějí smířit s tím, že sezóna skončila. A i když je odstrojování vánočního stromku obvykle o něco méně zábavné než jeho stavění a zdobení, existuje vlastně ještě jeden dobrý důvod, proč s ním mnoho lidí čeká. Pokud jste tedy hledali záminku, proč ještě pár týdnů poslouchat vánoční hudbu a obdivovat svou vánoční výzdobu, máte štěstí. Dle tradice byste měli vánoční svátky slavit (a nechat ozdobený stromek) až do 6. ledna.

strom

Odstrojte vánoční stromek až po 6. lednu. Zdroj foto: Unsplash.com – Ralph (Ravi) Kayden

Možná, že znáte písničku o 12 dnech Vánoc – ale třeba jste nevěděli, že 12 dní ve skutečnosti začíná až na Štědrý den, což znamená, že po příchodu Ježíška zbývají ještě téměř dva celé týdny oslav. Podle křesťanské tradice 6. leden označuje den, kdy tři králové skutečně dorazili do Betléma poté, co se narodil Ježíš, takže tento den signalizuje oficiální konec vánočních oslav.

Tento den se nazývá svátek Zjevení Páně, Dvanáctá noc nebo Den Tří králů a v některých částech světa znamená stejně velkou oslavu jako na Štědrý den. A přestože uvítáme jakoukoli záminku, abychom mohli nechat červené a zlaté ozdoby a pestrobarevná světélka nahoře o něco déle, tradice říká, že sundat stromek před tímto datem přináší neštěstí. Pokud jste tedy pro to, abyste si výzdobu mohli nechat co nejdéle, použijte tuto výmluvu, až se vás rodina zeptá, proč je stromek stále vztyčený i po Novém roce.

tři králové

Tři králové jsou tradicí spojenou s lednem. Zdroj foto: Unsplash.com – Jonathan Meyer

Teď už víte, jak dlouho nechat vánoční stromek ozdobený. Až stromek konečně sundáte, nenechávejte ho jen tak na chodníku; živé vánoční stromky můžete recyklovat! Najděte si ve svém okolí recyklační program nebo vyhledejte službu, která vám stromek naštípe na mulč pro vaši zahradu.

I když vánoční svátky technicky vzato končí na Tři krále, svátky ještě nekončí. Tento den také oficiálně začíná masopustní sezóna, takže se 6. ledna tradičně podává v mnoha zemích tzv. Královský koláč. Od tradice svátku Tří králů vlastně pochází název „Královský dort“ – a také důvod, proč je uvnitř ukryté malé plastové miminko.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist