Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Vitamín D proti koronaviru?

Led 2104 Autor: Redakce

Lidské tělo dokáže produkovat vitamín D přirozeně, pokud je vystaveno slunečnímu záření. Vitamín D je rozpustný v tucích, vytváří se v pokožce, ovšem doplňovat ho můžete i určitými potravinami a dalšími doplňky stravy. Především novorozencům se předepisuje vitamín D v kapkách (například Vigantol), neboť kojenec není schopen si vytvořit dostatečné množství tohoto vitamínu, a proto by při nedostatku mohlo dojít ke křivici.

Vitamín D má spoustu důležitých funkcí. Slouží k regulaci vstřebávání vápníku a fosforu, přispívá k normální funkci imunitního systému a pomáhá organismu odolávat různým nemocem. Pokud dojde k nedostatku tohoto vitamínu, může dojít ke kostním abnormalitám, jako jsou osteoporóza a osteomalacie.

vitamin D proti koronaviru

Foto: Gundula Vogel, Pixabay

Vitamín D a COVID-19

V posledních několika měsících bývá spojován vitamín D s onemocněním COVID-19. Spousta odborníků se shoduje na tom, že vitamín D je důležitý nejen jako prevence, ale i při léčbě onemocnění COVID-19. Sice ještě neexistuje příliš mnoho studií, ale ty, co jsou už k dispozici, tvrzení odborníků podporují. Bohužel, osm lidí z deseti má v těle nedostatek tohoto vitamínu, a proto je důležité ho doplnit.

Vitamínové bonbony pro děti

Vitamín D má i v dětském těle nenahraditelnou roli, protože slouží ke správnému růstu a vývoji kostí. Pomáhá také ke správnému fungování svalů a tvorbě kostí. Děti nebývají vystavovány slunci, a proto si nedokážou samy vytvořit dostatečné množství daného vitamínu. Stejně tak nejsou schopny přijmout tolik vitamínu z potraviny, a proto se doplňuje ideálně do třetího roku života pomocí doplňků stravy.

Od narození se používají kapky, přičemž nejčastěji bývá předepisován Vigantol. Později však můžete sáhnout po jiných vitamínech, například jsou vitamínové cucací bonbony, spreje i sirupy.

Doporučená denní dávka vitamínu D

Dodržujte vždy doporučené denní dávkování, protože na rozdíl od vitamínu C není možné přebytek vitamínu D vyloučit močí. Doporučené IU pro vitamín D jsou následující:

  • u dětí a dospívajících – 600 IU,
  • u dospělých do věku 70 let – 600 IU,
  • u dospělých nad 70 let – 800 IU,
  • u těhotných a kojících žen – 600 IU.

Pro posílení imunitního systému je vhodné dávkování navýšit na 2 000 IU denně. Jestliže chcete ale přijímat vyšší dávky, je nezbytné to už konzultovat s praktickým lékařem.

Přírodní vitamín D a sluníčko

Výborným zdrojem vitamínu D je slunce. O produkci vitamínu D se stará UV-B záření, a proto brýle a opalovací krémy s faktorem zabraňují tvorbě vitamínu. Jestliže chcete, aby se vám vytvořilo co nejvíce vitamínu D na slunci, odhalte co největší část pokožky. Ideální je vystavit se slunci dvakrát až třikrát týdně.

Vitamín C při chřipkových stavech a nachlazení

Stejně jako vitamín D, tak i vitamín C přispívá ke správné funkci imunitního systému. Vitamín C představuje prevenci onemocnění a nachlazení a doporučuje se především lidem s oslabenou imunitou. Dokonce se doporučuje při únavovém syndromu, vyčerpání a syndromu vyhoření.

Chemické vitamíny vs. pestrá strava

Pro člověka jsou vitamíny nenahraditelné. Vyvážená strava dodá vašemu tělu potřebné živiny, vitamíny i minerály. Dávejte si však pozor na to, co jíte, protože některé potraviny ztrácí vitamíny a minerály tepelnou úpravou, některé je nemají v dostatečném množství kvůli chemickému ošetření a podobně.

Potom na scénu nastupují vitamínové doplňky stravy, které mají v jedné tobolce či kapkách určité množství jednotek jednotlivých vitamínů. Při nachlazení a chřipce je vhodné svému tělu dopřát vitamín C, vitamín D, koenzym Q10, ale i selen.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist