Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vermikompostování: Kompostování za pomoci žížal

Dub 1417 Autor: Redakce

Jaro je nejvhodnější období pro založení kompostu. Inspiraci můžete hledat u členské společnosti ČAOH firmy RUMPOLD UHB, která začala na farmě Králov zpracovávat biologicky rozložitelný odpad metodou tzv. vermikompostování.

zizala kalifornskaVermikompostování je způsob kompostování, využívající kalifornské žížaly, které byly speciálně vyšlechtěny k odbourávání bioodpadu. Ty díky zvláštním enzymům ve svém  trávicím traktu efektivně přeměňují biologický odpad na tzv. vermikompost, což je vysoce kvalitní hnojivo. Jedná se o moderní metodu, která je jednoduchá a finančně nenáročná a tzv. „eco-friendly“.

„Technologii vermikompostování využívají kromě odpadových firem např. také vinaři. Upravují tak výlisky z hroznů, jež jsou pro klasické kompostování příliš kyselé. Tímto způsobem lze zpracovat jakýkoliv biologický odpad, odpady z domácnosti či potravinářské výroby nebo kaly z čistíren odpadních vod,“ vysvětluje Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství. Další  výhodou je také to, že na rozdíl od klasického kompostu není nutné vermikompost překopávat. Přeměnu celé zakládky žížaly zařídí samy.

kompostovaci zizalyVermikompost v mnoha ohledech převyšuje běžně používaná hnojiva. Snadno se vstřebává do půdy. Lze ho aplikovat povrchově, třeba na travnaté plochy, či hloubkově, tedy blíže kořenovému systému. Má vysoké pH a retenční schopnost. Díky trávicím enzymům kalifornských žížal neobsahuje žádné patogeny ani nezapáchá. Obsahuje vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami a umožňují lépe využít minerální látky, které se v půdě již nacházejí. Je vhodný pro obnovu vyčerpaných či kyselých půd a při jeho aplikaci není potřeba dodávat půdě další běžná hnojiva.

„Jako všechny druhy odpadu i ten biologický je cenná surovina, kterou lze dále využít. Naše asociace podporuje třídění a další využívání biologického odpadu. Lze tak šetřit nejen peníze, ale také životní prostředí,“ dodává Petr Havelka.

Vermikompostovat je možné i v domácích podmínkách. Pokud však tuto činnost raději přenecháte odborníkům, můžete začít v obci třídit biologicky rozložitelný odpad do hnědých popelnic, aby ho mohla zpracovat některá z odpadových firem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vermikompostování: Kompostování za pomoci žížal
  • František Malina 3.5.2016 (08:16)

    Ahoj, vermikompostování doporučuji všem. Vermikompostér mám v paneláku na balkoně i na chalupě na zahradě a vše funguje moc pěkně. Násadu žížal jsem pořídil na http://www.ZIZALOV.cz, zakoupil jsem násadu kalifornských a hnojních žížal a chovám je společně. Žížaly se krásně množí a využívám je se synem i na rybaření………hezký den. Franta

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist