Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Věci, na které byste si měli dát pozor při koupi domu či bytu

Říj 2202 Autor: Claudie Kornelová

Po dlouhém přemýšlení a úvahách jste se rozhodli, že vaše stávající bydlení již není dostatečně velké pro vaši početnou rodinu se zvířecími miláčky a tak se poohlížíte po bydlení novém. Než ale uděláte to velké rozhodnutí a novou nemovitost koupíte, tak si nejdříve důkladně projděte seznam následujících věcí, podle kterých poznáte, že tento dům či byt byste si rozhodně kupovat neměli, protože je zde něco špatně!

bydlení

Než si pořídíte nový domov, zkontrolujte, zda je vše v pořádku. Zdroj foto: Unsplash.com – HiveBoxx

Dveře, které se nezavřou

Dveře, které se nezavřou, znamenají, že se rámové prvky posunuly a rám dveří je nyní nerovný. V některých případech mohou majitelé domů mohou dveře nahoře či dole trochu oříznout či jinak upravit, aby se zavřít daly. Pokud si tedy při prohlídce všimnete dveří, které jsou nahoře či dole trochu oříznuté, dejte si pozor. Dveře se sice budou dát zavřít, ale problém, který vedl k tomuto posunu, stále existuje. Takže problém vyřešen není.

Trhliny v základech

Prakticky všechny lité betonové základy jednou prasknou, ale vlasové trhliny nejsou známkou problému. Pokud je však trhlina širší než 1,3 cm, je dobré nechat oblast prozkoumat odborníkem. To platí také pro trhliny, které se zdají být nedávno opraveny. Velké trhliny mohou naznačovat nestabilní základ.

zeď

Pokud je trhlina širší 1,3 cm, měli byste nechat objekt zkontrolovat odborníkem. Zdroj foto: Unsplash.com – Mick Haupt

Zápach plísně

Většina plísní není nijak děsivě závažná, ale vdechování jakéhokoli typu spór plísní může přispět k respiračním problémům, bolestem hlavy a dalším nemocem. Přítomnost plísní může hlavně znamenat, že je s domem něco v nepořádku. Pokud ji ucítíte, zkontrolujte místa pod umyvadly, kolem oken, ve sklepě a nezapomeňte také na stropy a půdní prostory, zda nemají nějaká slabá místa, odkud by se tento problém mohl vyskytovat. Pokud tento problém trvá delší dobu, může být nutné vyměnit stavební materiály, včetně dřevěných prvků, sádrokartonu a koberců.

Skvrny od vody

Voda a stavební materiály se zkrátka nesnáší moc dobře. Díky pramínku vody z netěsnící střechy nebo okna mohou časem začít zahnívat konstrukční dřevěné prvky. Pokud jsou skvrny od vody nažloutlé nebo nahnědlé, mohou být důkazem problému s vodovodním potrubím v horním patře. Dokud nebudete vědět, odkud únik pochází a jak velké škody to způsobilo, nenavrhujte makléři cenu.

skvrna

Dokud nebudete vědět, odkud voda uniká, nenavrhujte cenu za nemovitost. Zdroj foto: Unsplash.com – Jimmy Ofisia

Prohnutý strop

Bez ohledu na to, jak krásný a útulný dům je, pokud se strop prohne, je to zlé znamení. Prověšený strop – i když je prohnutí sotva patrné – může být důsledkem netěsnosti střechy, strukturálního pohybu, který způsobuje, že se sádrokartonová deska uvolňuje ze stropních trámů, nebo je napaden hmyzem, který ho rozežírá. Ať už je příčina jakákoli, oprava může být velmi nákladná.

Zvlněné podlahy

Normální sedání může způsobit, že se podlahy mírně vychýlí, pokud je ale sklon patrný, může to souviset s problémem se základy, zlomenými podlahovými trámy nebo shnilými nosnými trámy. Oprava strukturálních problémů může stát tisíce korun, takže pokud je jedna nebo více podlah zvlněných, vyplatí se nechat si dům zkontrolovat statikem.

podlaha

Pokud je podlaha zvlněná, může se jednat o banalitu, ale také závažný problém, který bude třeba řešit. Zdroj foto: Unsplash.com – Hal Gatewood

Čerstvě vymalováno

Ne všechny čerstvě vymalované prostory signalizují problém. Ve skutečnosti prodejci velmi často své domovy nechají vymalovat předtím, než dům či byt uvedou na trh. Čerstvý nátěr byste však měli zpochybnit, pokud se vám zdá zvláštní, že byla vymalována například pouze jedna strana z celé místnosti. Bodové malování by mohlo signalizovat, že se prodejce snaží zakrýt závadu na zdi, například skvrnu od vody.

Stojatá voda na zahradě či dvoře

Aby se voda nedostala na základové zdi, měl by mít dvůr sklon minimálně 2% od domu. Jeďte se projet po dešti kolem domu, který hodláte koupit. Pokud tam najdete kaluže stojaté vody, může mít dvůr problémy s odvodňováním. Nejznepokojivější jsou kaluže v blízkosti základů, protože voda, která stéká podél základové zdi, může prosakovat do sklepa i tou nejmenší trhlinkou.

déšť

Jeďte se po dešti projet kolem domu, abyste zjistili, jestli se na zahradě či dvoře nedrží voda. Zdroj foto: Unsplash.com – Alistair MacRobert

Zvlněná střecha

Výměna střechy je nákladná záležitost. Cena záleží na velikosti střechy a typu střešních materiálů, takže se vyplatí střechu pečlivě zkontrolovat. Šindele, které se kroutí v rozích, chybějící šindele, popraskané šindele nebo odhalené hlavy hřebíků, to vše jsou příznaky, že střechu bude možná nutné vyměnit. Dodavatelé střešních krytin vám jistě rádi poradí.

Nemovitosti tak, jak jsou

Existuje dobrý důvod, proč někteří prodejci uvádějí své domy na trh tak, jak jsou. Jednoduše nechtějí řešit problémy, které by mohly být odhaleny při odborné kontrole. V podstatě vám říkají, že pokud existují problémy, nebudou platit za jejich opravu. Stále můžete nechat dům zkontrolovat – a měli byste -, ale pokud odborníci najdou termity, plísně nebo jiné problémy a vy se přesto rozhodnete dům koupit, tak všechny náklady na opravu půjdou z vaší peněženky. A nemusejí být zrovna malé.

dům

Pamatujte, že pokud někdo prodává dům jak je, může to značit hlubší problémy, které majitel nechtěl řešit. Zdroj foto: Unsplash.com – Scott Webb

Dům, který je na trhu už dlouho

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit dobu, po kterou je dům či byt na trhu, než se prodá. Podle realitního guru Zillow je průměrná doba od uvedení na trh po ukončení 68 dní. Promluvte si s realitním makléřem o průměrné době ve dané lokalitě, ale obecně si dejte pozor na nemovitost, která je na trhu měsíce nebo roky. Může mít totiž skryté problémy a jejich oprava může být velmi nákladná.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist