Vánoční stromeček v květináči – přes rok na zahradě o Vánocích u vás doma
Bez vánočního stromku si nikdo Vánoce nedokáže představit. Tento symbol svátků, u kterého se schází rodina a přátelé ale může mít více podob. Starou klasikou je řezaný vánoční strom. Je asi nejoblíbenější a také se s ním v českých domácnostech setkáme nejčastěji. V teple ale dlouho nevydrží, začne opadávat a pak nezbývá než strom, který několik let rostl v lese nebo na plantáži, rozřezat a spálit po několika týdnech parády v obýváku či hale. Další variantou jsou umělé stromky, které jsou samozřejmě nejpraktičtější, je s nimi nejméně práce a stačí vám jeden i na desítky let, ale byt vám neprovoní, i kdybyste sebevíc chtěli. Ještě ale existuje třetí možnost.
Pořídit si vánoční stromek v květináči, který sice nebude moct být v teple domova příliš dlouho, ale poslouží několikery Vánoce za sebou a přes rok se bude zelenat na vaší zahradě či na balkoně.
Jak vybrat správný vánoční strom v květináči
Pokud se rozhodnete pro tento typ stromku, můžete si jej buď sami vypěstovat, což je samozřejmě náročnější, nebo si už takový předpřipravený vánoční strom koupit v zahradnictví. Při výběru ale musíte dát pozor hned na několik věcí. V první řadě je důležité, aby nabízené stromy nebyly umístěny v teplé prodejně, ale někde v chladu na chodbě anebo úplně venku. Jehličnan skladovaný v teple vám nevydrží a budou to jeho první a poslední Vánoce u vás doma. Dále se zaměřte na stavbu kořenů. Slabé a řídké kořeny svědčí o tom, že byl stromek zasazen do kontejneru před nedávnou dobou a taktéž nebude mít dlouhou životnost. Kořeny by měly být hustě propleteny a měly by držet tvar, zemina mezi nimi by neměla opadávat. Stromek s hustými kořeny umístěný venku je tím správným kandidátem.
Jak stromek připravit a jak dlouho může být v teple?
Rozhodně nesmíte koupi vánočního stromu v květináči nechat na poslední chvíli. Potřebuje se totiž aklimatizovat alespoň týden na chladnějším místě, aby neutrpěl teplotní šok a nezašel. Asi po 7 dnech v chladu může být umístěn do pokojové teploty. Jestliže jste teplomilní tvorové a máte doma nad 20°C doporučuje se stromek již po 3 dnech vrátit na chladné místo, kde může přečkat do jara, nebo může být opět po týdnu umístěn ven na zahradu. Při teplotách hluboko pod nulou je určitě lepší nechat květináč se stromem na chladném světlém místě delší dobu a počkat na příznivější počasí.
Až týden stromeček vydrží v interiéru při teplotách do 20°C, při vyšší vzdušné vlhkosti. Zhruba po týdnu je důležité opět začít aklimatizovat na nižší teplotu, mohl by totiž v teple začít zašit a to by byl jeho konec.
Péči zvládne každý
Vysokou důležitost hraje u stromu v květináči v teple domova pravidelná zálivka. Zalévání stačí provádět jednou za dva dny avšak zvyšovat vzdušnou vlhkost rosením je dobré i několikrát denně. Co se týče pečování o strom během roku, není to žádná věda. Stačí jej zapustit i s květináčem do půdy na stinnější místo na zahradě a dostatečně jej zalévat. Čas od času je dobré si vzpomenout na přihnojení a na jaře jehličnan přesadit do větší nádoby, aby se mohl pohodlně rozrůstat.
Vánoční stromek v květináči nevydrží desítky let, a proto je dobré jej čas od času vyměnit za nový. Po 5-10 letech je nejvhodnější zasadit smrček nebo jedličku na zahradu, kde vyroste v plnohodnotný strom, jež si v období vánočních svátků můžete zdobit světýlky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.