V třebíčském parku Hrádek je nová naučná stezka
Při procházení krásného historického jádra Třebíče můžeme narazit i na krásnou přírodu, kterou se pyšní park Hrádek. V něm vznikla nová naučná stezka názvem „Přírodní bohatství městského parku Hrádek“, kterou zde vybudovala základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice ve spolupráci s městem Třebíč v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Na pěti zastaveních se můžete dozvědět o zdejší přírodě, geologii i historii tohoto zajímavého místa.
Na zalesněnou část městského parku, založeného v roce 1926 místním okrašlovacím spolkem a nazvaným Masarykovy jubilejní sady, navazuje prudký skalnatý svah, odkud je krásný výhled na městské památky UNESCO. Od údolí řeky Jihlavy se zvedá jižně exponovaný svah, skalní step se zajímavými rostlinnými a živočišnými druhy. Z ohrožených druhů se zde vyskytuje například modrásek rozchodníkový, hojný je také výskyt kudlanky nábožné a saranče modrokřídlé.
Lokalita byla vytipována na základě předchozí studie přírodně cenných lokalit nacházejících se ve městě, kterou zde prováděli členové základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice. Ti zde v posledních letech bojují také s invazivním trnovníkem akátem, který se na základě ochranářských plánů snaží potlačit.
Na první tabuli nacházíme při vstupu z ulice Hrádek u bývalého DDM. Informuje návštěvníka o historii parku a dendrologii. Další tabule se věnují zvířatům a hmyzu žijícímu v parku a jsou umístěny na hraně jižního svahu u pěší stezky. U bašty se nachází další tabule, jejímž obsahem je botanický popis místa. Poslední tabule umístěná u řeky v Hasskově zahradě, odkud je možné sledovat strukturu horniny, informuje o geologických zajímavostech místa. Celá trasa je dlouhá zhruba 1,5 kilometru.
Stezka v parku Hrádek je 85. přírodní lokalitou zpřístupněnou veřejnosti Českým svazem ochránců přírody v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. NET4GAS je generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody od roku 2007. Cílem programu NET4GAS Blíž přírodě je přilákat veřejnost do přírody a také vzbudit zájem o její ochranu. A nejedná se jen o přírodu vzdálenou lidským obydlím, ale s také o přírodu ve městech, kterou místní mohou zažívat o to častěji.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.