Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

V třebíčském parku Hrádek je nová naučná stezka

Lis 1708 Autor: Redakce

Při procházení krásného historického jádra Třebíče můžeme narazit i na krásnou přírodu, kterou se pyšní park Hrádek. V něm vznikla nová naučná stezka názvem „Přírodní bohatství městského parku Hrádek“, kterou zde vybudovala základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice ve spolupráci s městem Třebíč v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Na pěti zastaveních se můžete dozvědět o zdejší přírodě, geologii i historii tohoto zajímavého místa.

naucna stezka

Na zalesněnou část městského parku, založeného v roce 1926 místním okrašlovacím spolkem a nazvaným Masarykovy jubilejní sady, navazuje prudký skalnatý svah, odkud je krásný výhled na městské památky UNESCO. Od údolí řeky Jihlavy se zvedá jižně exponovaný svah, skalní step se zajímavými rostlinnými a živočišnými druhy. Z ohrožených druhů se zde vyskytuje například modrásek rozchodníkový, hojný je také výskyt kudlanky nábožné a saranče modrokřídlé. 

Lokalita byla vytipována na základě předchozí studie přírodně cenných lokalit nacházejících se ve městě, kterou zde prováděli členové základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice. Ti zde v posledních letech bojují také s invazivním trnovníkem akátem, který se na základě ochranářských plánů snaží potlačit.

Na první tabuli nacházíme při vstupu z ulice Hrádek u bývalého DDM. Informuje návštěvníka o historii parku a dendrologii. Další tabule se věnují zvířatům a hmyzu žijícímu v parku a jsou umístěny na hraně jižního svahu u pěší stezky. U bašty se nachází další tabule, jejímž obsahem je botanický popis místa. Poslední tabule umístěná u řeky v Hasskově zahradě, odkud je možné sledovat strukturu horniny, informuje o geologických zajímavostech místa. Celá trasa je dlouhá zhruba 1,5 kilometru.

Stezka v parku Hrádek je 85. přírodní lokalitou zpřístupněnou veřejnosti Českým svazem ochránců přírody v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. NET4GAS je generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody od roku 2007. Cílem programu NET4GAS Blíž přírodě je přilákat veřejnost do přírody a také vzbudit zájem o její ochranu. A nejedná se jen o přírodu vzdálenou lidským obydlím, ale s také o přírodu ve městech, kterou místní mohou zažívat o to častěji.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist