Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

V říjnu se zahrada obléká do barevného pláště

Říj 1605 Autor: Redakce

Zatímco v červenci a srpnu letošního roku nás žádná velká horka nepotkala, babí léto je výjimečně pěkné a můžeme se těšit na to, že příjemné počasí vydrží až do října. Budete se tedy i nadále moci těšit ze zahrádky, která se halí do pestrých podzimních tónů, a ještě na ní uděláte pořádný kus práce. Pokud neprší, je ideální chvíle třeba na vybudování nové skalky, kterou na jaře můžete už jen upravit a osadit.

Čas sklizně

jablko rijenŘíjen, to je především doba sklizně jablek, pozdních hrušek, dýní, šípků, ořechů, košťálovin a kořenové zeleniny. Můžete také nakoupit a vysadit nové ovocné stromky, které vám začnou nést plody příští rok. Vhodné jsou všechny druhy kromě choulostivých broskvoní, na ty již bude pozdě.

Nový život pro zahrádku

Jaká práce vás v říjnu čeká, pokud máte jen okrasnou zahradu a pěstování ovoce a zeleniny neholdujete? Také pro okrasné dřeviny platí, že říjen je nejvhodnějším měsícem na jejich vysazení. Štědřenec, přiléhavě zvaný zlatý déšť, třešeň sakura nebo nádherná magnólie rozzáří vaši zahradu svými květy. Zvolit můžete také některý z druhů s okrasnými listy – do módy přicházejí například japonské javory. Při výsadbě stromů a keřů platí, že potřebují především dostatečně prostornou jámu a dostatek kypré půdy, kde se jejich kořeny budou moci rozprostřít. Sazenice podepřete kůlem a chraňte před okusem.

javor podzim

Květiny se chystají k zimnímu spánku

Nejchoulostivějšími obyvateli zahrad jsou jistě květiny. Péče o ně se liší druh od druhu a kultivar od kultivaru, pojďme si tedy zopakovat, co která před koncem vegetačního období vyžaduje. V teplých dnech můžete vysazovat okrasné cibuloviny, jako jsou modřence, tulipány, hyacinty, kosatce, bramboříky a narcisy. Říjen je také čas královny všech květin: růže. Zkombinujte kouzlo různých druhů této pohádkové květiny a osaďte zahradu růžemi záhonovými, keříky planých růží i pnoucími druhy.

Naopak ze záhonů vyberte hlízy mečíků, begonií a jiřinek. Vyzvednuté rostliny je třeba očistit od hlíny a uložit k přezimování na teplé, chráněné místo. Chryzantémy se na rozdíl od nich spokojí jen s lehkou ochranou proti mrazu. Pokud patříte k pěstitelům muškátů a fuchsií, měli byste touto dobou odebrat řízky ze silných a zdravých rostlin.

Rozhlédněte se okolo

Nezapomeňte se ale při vší té práci na chvíli zastavit a pokochat se přírodou, která rozehrála všechny své barvy. Krom podzimního kabátu vás zahrádka i v říjnu potěší rozkvetlými květinami, jestliže jste vysadili listopadky, jiřinky, některé druhy okrasných trav či podzimní hvězdice.

jiriny rijen

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist