Úžasný pryšec vroubený
Původní rozšíření této letničky je sice v Severní Americe, ale čím dál je oblíbenější ve všech typech zahrad i u nás či ve zbytku světa, kde se také pěstuje jako rostlina dekorativní listem. Má totiž úžasně matně olivově zelené listy, které se v průběhu léta zbarví bílým okrajem. V tuto dobu se také objevují nenápadné bílé kvítky, ze kterých se po opylení stávají semena (v podobě tobolek) pro příští rok.
Pěstování a množení
Pryšec vroubený (Euphorbia marginata) můžeme vysít podobně jako jiné letničky. Od půlky dubna se vysévají přímo na stanoviště. Třebaže jde o nenáročnou rostlinu, která dokonce zplaňuje a objevuje se i na rumištích a podél cest, velmi ocení propustné, lehké půdy a slunná stanoviště. S přehledem vyroste i v polostínu, ale nebude tak dobře prosperovat.
Případně můžete malé rostlinky přesadit přímo ze záhona. Pěstování ze semen je ale také velmi jednoduché, tak je nezapomeňte po odkvětu sebrat. Zbytek vysemení sám a vy se z rostlin budete na stejném stanovišti těšit i příští rok.
Pryšec do vázy i k sušení
Jak již bylo řečeno, pryšec ozdobí každý květinový záhon nebo jako solitér každou moderní zahradu. Případně může s úspěchem posloužit jako doprovodná zeleň kvetoucích trvalek. Asi 50 cm vysoké lodyhy s panašovanými listy ale využijete i k řezu, do květinových váz nebo k sušení. Při řezu si ale musíme dávat pozor, protože podobně jako ostatní pryšce všechny části rostliny po poranění roní mléko. Mléčný latex obsahuje různé dráždivé látky (phorbolestery), které způsobují velmi nepříjemnou chuť rostliny. Řadí se tedy do kategorie jedovatých.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.