Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Úžasné koniklece

Čvn 1311 Autor: Redakce

pestovani konikleceKoniklec je vytrvalá bylina, která patří do čeledi pryskyřníkovitých. Je to středně vysoká rostlina, která dorůstá až 40 cm. Listy a lodyhy jsou ochlupené.

Je známo, že v minulosti se koniklec používal v léčitelství, protože jeho kořen byl prý schopný zahnat morovou nákazu.

Pěstujeme koniklec

Koniklec je obecně velmi oblíbené skalnička a to pro jejich nenáročnost na pěstování. Navíc je to opravdu krásná rostlina i pro její ochmýřená semínka. Pro růst potřebuje hodně sluníčka a sušší půdu. Rozmnožuje se buď semínky, které se zasévají hned po jejich dozrání nebo rozdělením kořene. Přesazování není u této rostliny moc úspěšné a to proto, že má dlouhý kořen, který se dá lehce poškodit. Vysít semena je určitě úspěšnější.

Využití této rostliny není moc časté. Používá se ve zdravotnictví, ale velmi zřídka.

Těchto rostlin je mnoho druhů

koniklec velkokvetyKoniklec otevřený, Koniklec jarní, Koniklec velkokvětý, Koniklec luční a Koniklec alpínský. Všechny druhy jsou jedovaté (obsahují látku ranunkulin, která se dále štěpí na jedovatý protoanemonin).  Po vnitřním požití způsobuje průjmy, zvracení a po vstřebání dokonce tlumí nervový systém. Po dotknutí vyvolává podráždění a záněty. Mezi nejznámější patří Koniklec velkokvětý, luční a otevřený.

Koniklec velkokvětý

koniklec lucniKoniklec velkokvětý (Pulsatilla grandisroste) především na loukách a vnitřní plochy květu má porostlé bělavými chloupky. Má 6 okvětních lístků, které jsou fialové barvy.  Střed květu je plný zlatožlutých tyčinek. Pomocí těchto tyčinek (semen) se rostlina rozmnožuje a to větrem.

Jde o silně ohrožený druh, který nelze v přírodě trhat ani vyrývat. Není ale problém si ho zakoupit a vsadit do skalky díky prodejcům na zahradních veletrzích.

Koniklec luční

Koniklec luční (Pulsatilla pratensis/Anemone pratensis) se vzhledově od velkokvětého liší. Má tmavě fialové květy a vícehlavý černý oddenek. Lodyha je chlupatá a květ visí dolů. Roste na slunných místech a je přísně chránění zákonem o ochraně přírody.

Lidově se mu říká ptačí hnízdo nebo boží fousky. Kvete v měsících od března do května. Najdete ho na suchých loukách, písčinách a skalách.

Koniklec otevřenýkonikec otevreny

Dalším druhem je Koniklec otevřený (Pulsatilla patens). Je to také vytrvalá rostlina, která je ochlupená. Má modro-fialové květy a je řazena mezi kriticky ohrožené druhy.  Vyhledává výslunné a suché travnaté porosty, stepní stráně a lesní lemy, roste na skalkách a skalních loukách. Půdu chce humusovou, minerální.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist