Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Umělá výživa pro štěňata

Dub 1725 Autor: Redakce

Mateřská péče a instinkty jsou nenahraditelné u lidí i ve zvířecí říši. Plánujete-li odchov štěňátek, je třeba se s blížícím se porodem připravit na možné komplikace.

kojici fena

Ještě před porodem fenky si kromě jiného pro případ nutnosti zjistěte nejbližší veterinární pohotovost, číslo na veterináře a kvalitní mléčnou náhražku pro štěňata. I když je porod fyziologickým procesem, který přirozeně ukončuje březost, může být někdy doprovázen méně přirozenými okolnostmi. Císařský řez, nedostatek kvalitního mléka nebo dokonce úhyn fenky při porodu mohou vést k nutnosti umělého odchovu štěňat. V takovém případě by bylo ideální najít jinou kojící fenku, která o vlastní štěňata přišla nebo jsou dost stará na to, aby mohla být odstavena. Bohužel tuto variantu není vždy možné zajistit. Mateřskou péči tedy musíte nahradit vy. Kvalitní výživa je pro úspěšný odchov zdravých a prosperujících štěňat naprosto zásadní.

Když je třeba přírodě pomoct

Odchov štěňat bez matky vyžaduje maximální snahu ze strany chovatele, převážně velké množství trpělivosti a času. První dny života je nutné krmit štěňátka každé dvě hodiny, a to i během noci. Důležitá je také péče o další základní životní potřeby, jako je zajištění tepla a pomoc s vyměšováním, což štěňata ze začátku sama nezvládnou. Abyste měli přehled o stavu a vývoji jednotlivých pejsků, označte je hned po narození barevnými stužkami a pravidelně si zaznamenávejte údaje o jejich prospívání.

stene kavalir

Jaké musí být mléko pro štěňata?

Mléko pro štěňata musí splňovat několik důležitých vlastností. V první řadě musí být velmi podobné mateřskému mléku. Mělo by obsahovat dostatek vysoce stravitelných bílkovin nezbytných pro založení a vývoj všech tkání štěněcího těla, včetně kostry. Proto v mléce pro štěňata nesmí chybět dostatek vápníku a fosforu ve správném poměru, aby podporovalo růst a vývoj kostry a zubů malých štěňat. Důležitý je obsah laktózy, mléčného cukru, která slouží jako zdroj pohotové energie pro štěňátka. Správné mléko pro štěňata musí obsahovat i probiotika, která zajišťují zdravé trávení a podporu imunity. Stejně jako mateřské mléko musí i kvalitní mléčná náhražka být zdrojem dostatečného množství kyseliny laurové, která je naprosto nezbytná pro správný rozvoj imunitního aparátu štěněte.

Skoro jako od mámy

Superprémiovou mléčnou náhražku Brit Care Puppy Milk nabízí český výrobce krmiv Brit.  Toto mléko představuje kompletní krmivo pro novorozená štěňata do šesti týdnů věku a poskytuje jim plnohodnotnou nutriční výživu. Brit Care Puppy Milk je také vhodné pro březí a kojící feny, jelikož podporuje laktaci, a pro psy v rekonvalescenci. Brit Care Puppy Milk byl vyvinut tak, aby přesně odpovídal složení mateřského mléka feny a je proto tím nejlepším nástrojem pro podporu zdraví štěňat od samého začátku jejich života.

stene bez maminky

Jak krmit

Pro přípravu mléčné náhražky smíchejte jeden díl Brit Care Puppy Milk a tři díly teplé pitné vody (40 – 45 °C) a nechejte zchladnout na teplotu mateřského těla (38 – 39 °C). Každou krmnou dávku vždy připravujte z čerstvého mléka do umyté a čisté lahve. Doporučenou denní dávku rozdělte do menších porcí během dne dle krmné tabulky na obalu. První týden života štěňat je třeba krmit 10 – 12x denně. Postupně se četnost krmení snižuje na 4 – 5 za den, což se dodržuje i několik dalších týdnů po přechodu na pevnou stravu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist