Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Účinné čistící prostředky, které máte doma a nevíte o nich

Kvě 2203 Autor: Claudie Kornelová

Stále více lidí se odklání od komerčních čistících prostředků, které obsahují drsné chemikálie a volí přirozenější možnosti, aby byly jejich domovy čisté. I když se může zdát přehnané vyrábět čistící prostředky díky produktům z vaší spíže, používání čistících roztoků vyrobených z běžných surovin, které již pravděpodobně vlastníte, je mnohem bezpečnější a nákladově efektivnější. Dodejte lesk každému koutu vašeho domova pomocí těchto 9 osvědčených receptů na čištění které se používají po generace.

kuchyň

Použijte přírodní prostředky k úklidu domova. Zdroj foto: Unsplash.com – mike giovinazzo

Čistič na skla a okna

Vyrobte si vlastní čistič skla smícháním ¼ šálku octa, ¼ šálku lihu, 2 šálků vody a 1 polévkové lžíce kukuřičného škrobu v láhvi s rozprašovačem. (Kukuřičný škrob pomáhá předcházet šmouhám.) Před použitím protřepejte a nastříkejte jako běžný čistící prostředek z obchodu. Otřete hadříkem z mikrovlákna – vyhnete se tak žmolkům, které zanechávají papírové ručníky, a zároveň tím šetříte stromy.

Čistič spár

Vyčistěte zanešené spáry tímto netoxickým čistícím prostředkem. Smíchejte 1 šálek saponátu a 1 šálek zahřátého bílého octa a poté nalijte do rozprašovače. Dobře protřepejte, poté lehce nastříkejte a nechte pár minut působit. Spárovací hmotu následně vydrhněte kartáčem a setřete mokrým hadříkem. Až budete hotovi, všechny zbytky opláchněte obyčejnou horkou vodou.

Čistič trouby

Vyčistěte vnitřek trouby pomocí pasty z ½ šálku jedlé sody a 2-3 polévkových lžic vody. Nejprve vyjměte vše, co je uvnitř. Poté pokryjte celý vnitřek pastou (vyhněte se topným tělesům) a nechte odležet přes noc. Druhý den ráno otřete vlhkým hadříkem. Nastříkejte ocet na jakýkoli zbytek, nechte vypěnit a následně s lehkostí setřete.

trouba

Trouba bude vypadat jako nová během chvilky. Zdroj foto: Unsplash.com – Erik Mclean

Čistič mosazu

Čištění masivní mosazi vyžaduje pouze dvě běžné a netoxické přísady pro domácnost: citron a jedlou sodu. Odšťavněte polovinu citronu a smíchejte s 1 čajovou lžičkou jedlé sody v malé misce, abyste vytvořili pastu. Směs bude šumět. Když se usadí, natřete pastu na znečištěnou mosaz měkkým hadříkem, opláchněte a osušte čistým ručníkem. Aplikujte znovu bodově podle potřeby.

Univerzální čistič

Tento čistič funguje skvěle, téměř kdekoli – zejména na laminátové a dlaždicové podlahy. Smíchejte stejné díly octa, vody a alkoholu. Přidejte 2-3 kapky saponátu na nádobí a 10-15 kapek vašich oblíbených esenciálních olejů, abyste překryli octovou vůni. Použijte čistič v lahvičce s jemným rozprašovačem a otřete jej hadříkem z mikrovlákna.

Čistič žuly

Odstraňte mastnotu a rozzařte své kuchyňské povrchy s tímto čističem na žulové desky. Smíchejte ¼ šálku lihu se 2 šálky vody v láhvi s rozprašovačem. Přidejte 3-5 kapek prostředku na nádobí a 5-10 kapek esenciálního oleje/olejů (můžete je i namixovat). Nastříkejte na pracovní desky a otřete je hadříkem z mikrovlákna.

olej

Esenciální olej nepomůže jen vyčistit desku, ale také ji krásně provoní. Zdroj foto: Unsplash.com – Taylor Heery

Čistič toalety

Máte odolné skvrny na toaletě? Nechte ji znovu zazářit pomocí ¾ šálku boraxu a 1 šálku bílého octa. (Pokud chcete, přidejte několik kapek esenciálního oleje – citronového či levandulového.) Mísu opláchněte, aby se namočila, a poté nalijte směs do záchodu, kde směs můžete nechat přes noc nerušeně působit. Ráno vydrhněte a opláchněte.

Čistič nerezové oceli

Pro lesk bez šmouh na vašich spotřebičích z nerezové oceli nalijte stejné díly vody a octa do rozprašovače. Přidejte 1 kapku saponátu a 4 kapky oblíbeného esenciálního oleje. Protřepejte, dokud se směs důkladně nesmíchá, poté nastříkejte na hadřík z mikrovlákna a otřete spotřebiče. Velká dávka tohoto čističe sice stojí pár korun, ale výsledkům nebudete chtít věřit.

Leštidlo na nábytek

Vyhněte se voskovému nahromadění komerčního lesku na nábytek tím, že si vyrobíte svůj vlastní. Smíchejte ¾ šálku olivového oleje, ¼ šálku octa a šťávu z poloviny citronu. Před každým použitím důkladně protřepejte a naneste malé množství na dřevěný nábytek pomocí měkkého hadříku. Vyleštěte čistým hadříkem nebo nechte volně uschnout. Olej dřevo vyživí, citron vyčistí a ocet osvěží.

olej

Olej dodá dřevu potřebné živiny. Zdroj foto: Unsplash.com – Roberta Sorge

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist