Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Trápí vás skvrny od potu na oblečení? Známe triky, díky kterým je odstraníte

Led 2214 Autor: Claudie Kornelová

Občas se stane, že vás praní nezbaví žlutých skvrn od deodorantu ani špinavých skvrn od potu na vašem oblíbeném oblečení. Jistě, skvrny můžete skrýt tak, že budete držet paže dole a tak nikdo pravděpodobně neuvidí mokré kolo okolo vašeho rukávu. Ačkoli je to nepříjemné, tak pamatujte, že tyto skvrny bývají známkou toho, že se ve vašem oblečení usadil tělesný olej a bakterie. A je jen otázkou času, kdy začnou také zapáchat.

potní skvrny

Bojujete s odolnými skvrnami od potu? Již nemusíte! Zdroj foto: Pixabay.com – janeb13

Následující kroky vám pomohu zbavit se potních skvrn na oblečení, včetně žlutých skvrn a nevzhledných nahnědlých „koláčů“. Pokud chcete, aby se již nevracely, podívejte se na tipy, které fungují nejen jako prevence.

Jak odstranit potní skvrny z oblečení

Žluté skvrny od potu nejsou způsobeny pouze potem. Žloutnutí je chemická reakce mezi bílkovinami ve vašem potu a hliníkem v antiperspirantu. A přestože hnědý flek nazýváme skvrnou od potu, je to obvykle produkt potu v kombinaci s kožními buňkami, zbytky pracího prostředku, deodorantem a bakteriemi.

Ať tak či onak, není důvod panikařit. Pokud máte peroxid vodíku, jedlou sodu a prostředek na nádobí, pak máte všechny ingredience, které potřebujete k výrobě účinného domácího odstraňovače na skvrny od potu pro jakékoli barevné oblečení – dokonce i pro bílé košile.

jedlá soda

Jedlá soda pomáhá nejen v domácnosti. Zdroj foto: Pixabay.com – Azza_Hafizah

Domácí odstraňovač na skvrny od potu

Chcete-li dostat skvrny od potu z bílého oblečení: Zkombinujte 1/3 šálku peroxidu vodíku a vody. Následně vmíchejte tolik jedlé sody, abyste vytvořili pastu – asi ½ šálku.

Chcete-li dostat skvrny od potu z jiného oblečení: Zkombinujte 2 polévkové lžíce prostředku na nádobí a ¼ šálku jedlé sody, abyste vytvořili pastu.

Odstraňovač naneste na obě strany látky, kde se nacházejí fleky a vydrhněte starým zubním kartáčkem. Počkejte 10-15 minut u čerstvých skvrn, nebo celou noc, pokud se jedná o skvrny již starší. Místo navlhčete čistým bílým octem, aby se pasta uvolnila a opláchněte pod studenou vodou. Následně vyperte jako obvykle.

Další způsoby, jak odstranit skvrny od potu

Pokud nemáte ingredience na přípravu receptu na odstranění skvrn od potu, nezoufejte. Stále existují další způsoby, jak se jich lze zbavit.

Mýdlo: Chcete-li odstranit mastný hnědý flek pod vaším podpažím, důkladně ho vydrhněte kostkou kvalitního mýdla. Pokud máte tekutý prací prostředek, vetřete do skvrny jednu polévkovou lžíci pomocí starého zubního kartáčku. Následně okamžitě vyperte na režim tak teplý, jak uvádí štítek na oblečení.

mýdlo

Kvalitní mýdlo vám v boji proti skvrnám může také pomoci. Zdroj foto: Pixabay.com – Mrdidg

Aspirin: Rozpusťte 8 tablet aspirinu v cca 500 ml teplé vody. Flekatou látku vložte do mělké misky a zalijte aspirinovou směsí. Nechte namáčet 4 hodiny (nebo klidně přes noc), poté košili opět vyperte na co nejteplejší režim, který látka dovolí. Kyselina salicylová obsažená v aspirinu rozpustí vazbu mezi skvrnou a tkaninou a usnadní její praní.

Tekutý prací prostředek a peroxid vodíku: Smíchejte 2 čajové lžičky tekutého pracího prostředku spolu s ¼ šálku peroxidu vodíku. Tuto směs vetřete do obou stran látky a nechte hodinu namáčet, poté opláchněte teplou vodou a vyperte jako obvykle. Tekutý prací prostředek rozpustí vazbu mezi mastnou skvrnou a tkaninou, zatímco peroxid vodíku ji odstraní.

Citrony a sluneční světlo: Chcete-li se zbavit starých skvrn v podpaží na bílých košilích, vymačkejte na látku citronovou šťávu a dejte ji přes den na slunné místo. Kyselina v citronu pomáhá rozpouštět vazbu mezi skvrnou a oblečením, zatímco sluneční světlo pomáhá odbarvit žloutnoucí bod a pomáhá vaší košili navrátit zpět bílou barvu.

citron

Citron navrátí oblečení zašlou bílou barvu. Zdroj foto: Pixabay.com – Richard John

Odstraňovač velmi odolných skvrn od potu

Krok č.1: Namočte obarvenou oblast do misky ve které bude 1 díl teplého bílého octa a 2 díly teplé vody. To pomáhá uvolnit vazbu skvrny na tkanině. Po 30 minutách vyždímejte tekutinu z látky.

Krok č.2: Vytvořte pastu ze 2 polévkových lžic jedlé sody, 1 polévkové lžíce kuchyňské soli a peroxidu vodíku. Pomocí starého kartáčku vetřete do obou stran skvrny. Počkejte 30 minut a poté oděv vyperte při nejteplejším teplotě povolené na štítku látky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist