Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Trápí vás plíseň v ledničce? Řekneme vám, co dělat!

Zář 2126 Autor: Claudie Kornelová

Existuje jen několik málo kuchyňských problémů, které jsou horší, než plíseň v ledničce. Nemluvíme teď o nádobě s plesnivým sýrem či zakysanou smetanou. I když ano, tyto věci jsou také nepříjemné. Mluvíme tu o plnohodnotné plísni, které se nějakým způsobem podařilo vyrůst na policích a stěnách v ledničce. Jednoduše řečeno: Toto není dobré a vy určitě nechcete mít v lednici plíseň. Zde vám vysvětlíme, co plísně způsobuje, co s nimi můžete dělat, zda jsou nebezpečné a jak jim v první řadě zabránit.

lednice

Zkontrolujte, jestli se ve vaší lednici nenachází plíseň. Zdroj foto: Pixabay.com – difisher

Co způsobuje plísně v ledničce?

Nejčastějším zdrojem plísní v chladničce jsou hnijící potraviny. Obvykle stačí toto jídlo vyhodit a poté by mělo být vše v pořádku. Plíseň se ale šíří i vzduchem a povrchovým kontaktem. Spóry tvoří plesnivý kus sýra, který se může šířit cirkulací vzduchu nebo na polici, na které sedí. (Pamatujte, že lednice jsou většinou tmavé a plíseň má ráda tmu!)

Plíseň se také může objevit, pokud byla vaše chladnička odpojena na delší dobu. (Možná byla na několik dní vypnuta elektřina? Nebo jste možná v nedávné době zdědili již plesnivou lednici?)

Také můžete mít technický problém (může tomu tak být, pokud nikde nevidíte hnijící jídlo, ale plíseň se opět vrátí, i když jste vnitřek chladničky důkladně vyčistili). Pokud si myslíte, že se může jednat o mechanický problém, zavolejte odborníkovi na spotřebiče, aby se (a vás také) ujistil, že vaše lednička funguje správně.

Je plíseň nebezpečná?

Jakýkoli typ plísně ve vaší chladničce je problémem (ať už jde o černou plíseň nebo jiný typ), protože by mohl způsobit alergické reakce vám nebo lidem ve vaší domácnosti. Reakce mohou zahrnovat například přetížení dutin, kašel, příznaky podobné astmatu, podrážděné oči, vyrážky a další. Tyto reakce mohou být velmi problematické a nebezpečné pro lidi s oslabeným imunitním systémem, starší lidi, těhotné ženy a malé děti.

plíseň

Plíseň způsobuje různé zdravotní problémy. Zdroj foto: Pixabay.com – stux

Jak se zbavím plísně v chladničce?

Destilovaný bílý ocet je účinný hubič plísní a je to také velmi oblíbená možnost čištění chladničky, jelikož se jedná o přírodní produkt. Vyjměte všechny odnímatelné police a šuplíky (pro snadnější přístup) a ty následně nastříkejte octem (ocet neřeďte). Nechte kousky několik minut odležet, zatímco stříkáte celý vnitřek ledničky. Nastříkejte každé zákoutí, jestliže chcete být extra důkladní. Povrchy otřete hadrem, znovu očistěte čistým vlhkým hadříkem a poté všechny povrchy osušte. Opakujte dle potřeby a vyhoďte všechny papírové utěrky a vyperte všechny hadry, které přijdou s plísní do kontaktu (použijte horkou vodu a prací prostředek!).

Nezapomeňte také zkontrolovat gumové těsnění kolem dveří. Pokud tam plíseň skutečně najdete, můžete ji odstranit za pomoci 1 polévkové lžíce chlorového bělidla smíchaného s 1 litrem vody. Pokud chcete, můžete přidat krabici jedlé sody či kousky citronu pro extra deodorační opatření.

ocet

Ocet lednici dokonale vydezinfikuje. Zdroj foto: Pixabay.com – NatureFriend

Jak mohu zabránit vzniku plísní v ledničce?

Zabránit vzniku plísní v chladničce je rozhodně lepší, než ji muset čistit. Můžete tomu zabránit tím, že budete jíst jídlo, než se pokazí. A vyhodíte jídlo ihned, jakmile začne hnít. Také: Nezapomeňte pokrmy v chladničce přikrýt (buď fólií, alobalem nebo uložením do nádoby vhodné pro potraviny). A ledničku hlavně pravidelně čistěte.

Poznámka: Pokud řešíte závažný problém s plísní nebo se stále vrací, poraďte se s odborníkem. Plíseň může růst do větracích otvorů a cívek chladničky a nemusí být bezpečná pro další používání po pouhém očištění povrchu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist