Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tradice Dušiček

Lis 1602 Autor: Redakce

Dušičky- tedy Památka všech zesnulých, připadá na 2. listopadu. Přelom měsíce října a listopadu se tedy nese v duchu Halloweenu a Dušiček. Je pravdou, že i Halloween se v naší zemi začíná pomalu rozmáhat a stává se stále více populárním. Rozhodně ale v Česku ani z daleka nemá takovou tradici, jako Dušičky. Jde o den, ve kterém by si všichni lidé měli vzpomenout na své blízké, kteří tu již s nimi nemohou být. Proto se v tento den navštěvují hřbitovy, kde jako vzpomínku zapálíme například svíčku. Zde nezáleží na tom, zda jste člověk věřící či nikoli, vzpomíná zkrátka každý.

Historie svátku

dusickyDušičky se odvíjí od svátku Všech svatých, ten se slaví v den, ve kterém Keltové oslavovali konec roku. Jde tedy o noc z 31. října na 1. listopadu. V tuto noc se pomyslně smazávala pomyslná hranice mezi světem živých a světem mrtvých. Naši předci věřili v to, že v tuto dobu se duše již zemřelých mohou vrátit na zemský povrch a také naopak živí mohou nahlédnout do světa podsvětí. Svátek Všech svatých pochází z historické události, která se stala v roce 609. V tomto roce proběhlo vysvěcení Pantheonu v Římě. Šlo o antický chrám, kde se uctíval kult všech římských bohů. Zde tedy vznikl mírný rozdíl mezi Svátkem všech svatých a Dušičkami. Svátek všech svatých je svátek, který uctívá památku všech zemřelých, kteří dosáhli blaženosti. Dušičky oproti tomu vzpomínají na ty, které této blaženosti stále nedošli. Dušičkám se proto také říkalo duše v očistci.  Pro nás již tradiční zapalování svíček pochází již od Slovanů i Keltů, kteří oheň zapalovali, aby se ochránili před zlými duchy. Dušičky jsou katolickým svátkem, který se slaví již od 12. století. 

Souvislost Dušiček a Halloweenu?

halooween vyrezavana dyneMyslíte si, že tyto dva svátky spolu nemohou moc souviset? Pak vás musíme vyvést z omylu. Název Halloween je odvozen od slov All Hallow Even, tedy předvečer Všech svatých. V podstatě jde o odkaz na starý svátek Samhain. Ve spojitosti s tímto svátkem probíhaly velice bujaré oslavy. Na kopcích byly zapalovány ohně, ke strašení zlých duchů. Z tohoto důvodu se také lidé oblékali do kostýmů a masek. Zde je výborně vidět rozdíl mezi střední Evropou a anglosaskými zeměmi. Na rozdíl od anglosaských zemí, v Evropě tento svátek slavíme spíše v klidné a rozjímavé podobě, kdy navštívíme hřbitovy a vzpomeneme na památku svých blízkých. Konkrétně v České republice jsou Dušičky, hned po Vánocích, jedním z největších svátků, který oslavují všichni lidé, bez ohledu na jejich víru či přesvědčení.

Zastavte se v dnešní uspěchané době

Dušičky jsou ideálním dnem, kdy se alespoň na chvíli zastavte v každodenním shonu a navštivte hřbitov. Je jen na vás, zda ho navštívíte s kyticí, věnečkem nebo jen svíčkou, kterou zde symbolicky zapálíte. Hlavní myšlenkou tohoto svátku je zastavit se a věnovat alespoň pár minut našeho života abychom v klidu a v dobrém mohli nerušeně zavzpomínat a naše blízké. Na příjemné či úsměvné chvilky, které jsme s nimi mohli prožít. Proto na tento svátek nezapomeňte.

dusicky andelicek

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist