Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Toxická voda z vánočního stromečku a další sváteční nebezpečí pro domácí mazlíčky, o kterých jste nevěděli a na které byste si měli dát pozor!

Pro 2225 Autor: Claudie Kornelová

Ať už letos pořádáte velkou večeři na Štědrý den, nebo plánujete strávit Silvestra v teple domova, je pravděpodobné, že se u vás doma uskuteční alespoň část vašich svátečních plánů. Možná přemýšlíte o tom, jak ještě vylepšit své hostitelské schopnosti, abyste potěšili lidi vstupující do vašeho domova, ale v této sezóně byste neměli zapomínat ani na své domácí mazlíčky. Jejich pohodlí a bezpečí je důležité a sváteční období pro ně tak může být velmi náročné. Zde je několik tipů pro lepší bezpečnost domácích mazlíčků nad rámec těch základních, které již znáte, jako například držet je dál od hořících svíček.

kočka

Ochraňte domácí mazlíčky před toxickými nástrahami. Zdroj foto: Unsplash.com – Eric Han

Sváteční výzdoba může být pro domácí zvířata nebezpečná

Videa koček lezoucích po vánočních stromečcích jsou zábavná – dokud nejsou. Některé sváteční dekorace jsou pro vaše domácí mazlíčky nebezpečnější než jiné. Podle organizace ASPCA je třeba se v první řadě ujistit, že je stromek dobře ukotvený, aby se nepřevrátil, pokud se na něj kočka rozhodne vylézt nebo pes dostane v noci záchvat šílenství a vběhne do něj.

Pokud se vám to zdá jako samozřejmost, tato část není: Přemýšlejte o tom, že vodní základna udržuje stromek čerstvý. Může obsahovat hnojivo nebo chemické látky, které mohou být škodlivé, pokud se z ní váš mazlíček napije. Ve stojaté vodě stromu se také mohou množit bakterie, které mohou vašemu mazlíčkovi způsobit nevolnost nebo průjem. To se nebude líbit ani vašemu mazlíčkovi, ani vašim hostům.

Rizikem jsou i pozlátka, zejména pro kočky, které je rády hází kolem sebe a okusují. Spolknutí pozlátka může vést k ucpání trávicího traktu, zvracení, dehydrataci nebo možná i k operaci. Světelné dráty také uchovávejte mimo dosah domácích mazlíčků, protože mohou způsobit šok zvířeti, které je rozkouše. Pokud nemáte v oblibě zásuvné druhy, vězte, že proražené baterie mohou popálit jejich tlamu a jícen.

A konečně, pokud máte krb a psa, dejte si pozor na podpalovací polena. Ta mohou obsahovat piliny a parafín, které mohou psům podráždit žaludek nebo dokonce způsobit ucpání střev, pokud je sní.

kočka

Dbejte na to, aby byl stromek dobře ukotvený a na zvířátko nespadl. Zdroj foto: Unsplash.com – Andréas BRUN

Potraviny, které by vaši domácí mazlíčci nikdy neměli jíst

Pravděpodobně se již snažíte omezit žebrání vašeho psa u večeře. Sváteční období ale zahrnuje spoustu potravin, z nichž většinu si vy sami nedopřejte po celý rok, nemluvě o vašem hladovém psovi. Odolejte nutkání hodit psovi kost z kapra nebo kus kuřecího řízku. Může se to zdát neškodné, ale po rozkousání se kosti mohou rozštípnout a vystavit vašeho mazlíčka riziku udušení nebo poranění střev.

Zde je několik dalších svátečních potravin, o kterých jste možná nevěděli, že by je váš pes neměl konzumovat:

  • Cokoli s kyselinou citronovou nebo jádrem
  • Vejce
  • Ryby
  • Česnek
  • Listy a stonky
  • Ořechy
  • Cibule (včetně vloček a prášku)
  • Maso
  • Sůl
pes

Nedávejte svému zvířátku potraviny, která jíst nesmějí. Zdroj foto: Unsplash.com – Camylla Battani

Rostliny

Oždibování vánočního stromku může být pro domácího mazlíčka velmi špatný nápad, protože může zkonzumovat jehličí, které může způsobit – hádáte správně – střevní neprůchodnost. Jehličí může propíchnout střevní sliznici nebo se v ní shluknout a způsobit ucpání, což není příjemné a obojí může být navíc velmi nebezpečné. Tomuto riziku se můžete vyhnout tím, že si pořídíte umělý stromek nebo zabráníte svému zvířeti přiblížit se ke stromku živému.

Organizace ASPCA také upozorňuje, že pokud váš domácí mazlíček sní cesmínu, může se mu udělat nevolno, může zvracet nebo mít průjem. Jmelí může vést k zažívacím potížím nebo dokonce ke kardiovaskulárním problémům. A konečně, lilie mohou při požití způsobit kočkám selhání ledvin. Dávejte proto extrémní pozor na to, aby se váš domácí mazlíček nedostal do kontaktu s ničím z výše uvedeného.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist