Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tipy pro údržbu nářadí, které je třeba dodržovat

Led 2302 Autor: Claudie Kornelová

Pokud se o své nástroje staráte, budou vám to oplácet. Správná péče a běžná údržba ručního nářadí a elektrického nářadí usnadní a zvýší bezpečnost a úspěšnost jakéhokoli kutila nebo opraváře. Správná péče o nářadí vám také ušetří peníze, protože čím lépe je o ně pečováno, tím déle vydrží.

nářadí

Prodlužte svému nářadí životnost. Zdroj foto: Unsplash.com – Barn Images

Ruční nářadí

Ruční nářadí, jako jsou šroubováky, klíče, kladiva, kleště, vodováhy a štípací kleště, je příkladem běžného domácího nářadí, které se často vyskytuje ve sklepích, garážích a kůlnách na nářadí. Nářadí je sice odolné, ale není nezničitelné a vystavení povětrnostním vlivům si může vybrat svou daň. Níže uvádíme několik tipů, jak se o nářadí starat a jak je správně skladovat, abyste je optimálně využili.

Čištění, kontrola a péče o nářadí

Po každém použití nářadí očistěte, než je vrátíte do pouzdra. Otřete je hadrem nebo starou utěrkou a ujistěte se, že jsou zbaveny prachu, mastnoty a nečistot, než je uložíte na správné místo. Je to také příležitost podívat se na případná poškození nebo závady. Zkontrolujte rukojeti nářadí, zda nejsou oprýskané, zlomené a prasklé. Ujistěte se také, že kovové části nevykazují známky koroze nebo rzi. Nářadí, které vykazuje známky poškození, opravte nebo vyměňte.

Studená dláta, klíny na štípání polen a další úderné nástroje mohou být velmi nebezpečné, pokud nejsou řádně udržovány. Protože se tyto typy nástrojů používají k opakovanému úderu, povrch kovové hlavy se časem zplesniví a rozšíří a vytvoří na okraji hranu nebo hřeben. Při dalším používání dochází k dalšímu rozšiřování a kovový okraj se může dále ztenčovat, štěpit nebo kroutit, až nakonec praskne. Pokud se kovová hlava při používání oddělí od rukojeti, může dojít k nebezpečnému výstřelu. Abyste tomuto nebezpečí předešli, stačí kovové hrany pravidelně obrušovat pomocí elektrické brusky.

nářadí

Při správné údržbě vám vydrží nářadí mnoho mnoho let. Zdroj foto: Unsplash.com – benjamin lehman

BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ

 • Nepoužívejte nářadí, které je třeba opravit nebo vyměnit. Poškozené nářadí může způsobit zranění.
 • Nepoužívejte nářadí nevhodným způsobem; riskujete zranění sebe, ostatních osob a poškození nářadí.

Po vyčištění namažte nástroje s nastavitelnými částmi univerzálním olejem, například WD-40. Lehce postříkejte i ostatní kovové části nářadí (vyhněte se tomu, aby se olej dostal na rukojeti), například šroubováky a zahradní nářadí s čepelí. Před uskladněním setřete přebytečný olej hadrem. Pomůže to v boji proti korozi a rzi.

Pokud vaše nářadí již vykazuje známky koroze, ve specializovaných obchodech je k dispozici řada odstraňovačů rzi. Můžete také zkusit nastříkat nářadí přípravkem WD-40 a poté je vydrhnout ocelovou vlnou nebo tuhým drátěným kartáčem. Poté je umyjte teplou mýdlovou vodou a znovu je vydrhněte hadrem nebo hadříkem, dokud nezmizí všechny známky rzi. Poté je důkladně osušte čistým, suchým hadrem. Před uskladněním je lehce natřete přípravkem WD-40 a setřete přebytečný olej.

BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ

 • Při čištění nebo odstraňování rzi z nástrojů, které mohou řezat, byste měli nosit silné rukavice. Při používání drátěného kartáče k odstraňování rzi noste ochranné brýle.
 • Vyhlaďte zvětralé, drsné dřevěné rukojeti středně hrubým smirkem. Rukojeti by měly být dostatečně hladké, aby po nich bylo možné klouzat rukou. Pokud je dřevo velmi hrubé, nejprve ho přebruste po celé ploše. Nakonec brousíme po směru vláken. Suchou rukojeť přetřete silnou vrstvou lněného oleje, abyste dřevo omladili a ochránili.
 • Čepelové nářadí, jako jsou lopaty, prořezávače a další nářadí na trávník a zahradu, by se mělo jednou za sezónu nabrousit. K broušení kopacích nástrojů a k ostření narezlých nebo tupých řezných nástrojů používejte pilníky. U kopacích nástrojů opilujte pracovní hranu hrubým pilníkem do úkosu 45 stupňů. Všechny řezné nástroje brousíme a udržujeme jejich ostrou hranu pomocí středně hrubého brusného kamene. Pro rychlejší broušení navlhčete kámen vodou nebo jej namažte honovacím olejem v závislosti na typu kamene, který máte.
nářadí

Nářadí můžete přejet lněným olejem. Zdroj foto: Unsplash.com – Jack Douglass

Správné skladování nástrojů

Správný systém skladování je pro ruční nářadí nezbytností. K ochraně a udržení nářadí ve špičkovém stavu lze použít box na nářadí, skladovací kontejner, regálovou jednotku nebo kombinaci všech těchto prvků. V ideálním případě by vaše skladovací jednotky měly být uloženy na místě s minimálním vystavením vlhkosti a změnám teploty. Po dokončení práce nezapomeňte nářadí uložit na příslušné místo nebo zavěsit na určené věšáky.

POMOCNÉ TIPY

 • Používejte malou brašnu na nářadí, které používáte nejčastěji, například na nářadí pro jednoduché práce v domácnosti. Zbytek vašeho arzenálu nářadí může zůstat v hlavní brašně.
 • Měli byste mít k dispozici prostor, kde můžete nářadí kontrolovat a provádět nezbytné úkony údržby, například pracovní stůl. Přikryjte jej novinami nebo plastovou fólií, abyste stůl ochránili a usnadnili jeho úklid po skončení práce.
 • Nářadí na trávník a zahradu, jako jsou lopaty a hrábě, zavěste na zeď, abyste je dostali ze země a ochránili je před vlhkostí.

Elektrické nářadí

Elektrické nářadí, jako jsou elektrické vrtačky, pily, brusky a hřebíkovačky, potřebuje běžnou údržbu stejně jako ruční nářadí. Vzhledem ke svým mechanickým a elektrickým částem je elektrické nářadí náchylnější k problémům způsobeným špatnou údržbou, hromaděním prachu a nečistot a celkovou poruchovostí. Níže uvádíme několik užitečných rad, jak nářadí čistit a správně skladovat.

nářadí

U elektrického nářadí zkontrolujte životnost baterie. Zdroj foto: Unsplash.com – Sneaky Elbow

Udržujte elektrické nářadí v čistotě

Prach a nečistoty mohou vaše elektrické nářadí přivést k zátěži, pokud je dlouhodobě nekontrolujete. Po každé dokončené práci je otřete hadrem a poté je uložte. Pravidelně provádějte hloubkové čištění pomocí vlhkého hadříku. Do výfuků a sání a dalších těžko čistitelných míst se dostávejte lehce naolejovanými vatovými tampony nebo jinými štíhlými nástroji.

POMOCNÝ TIP

 • Nejlepším způsobem, jak odstranit nečistoty a prach z vnitřku nářadí, je použití vzduchového kompresoru nebo nádoby se stlačeným vzduchem k vyfouknutí vzduchu do větracích otvorů a štěrbin.
 • U nářadí, které používá filtry, vyměňte filtry podle pokynů výrobce.

Správné skladování elektrického nářadí

Chraňte své elektrické nářadí před prachem, vlhkostí a dalšími nepříznivými podmínkami tím, že je po použití správně uskladníte. Uchovávejte je pokud možno v původních pouzdrech nebo je uložte do zásuvek či komod na nářadí, nejlépe v garáži nebo ve sklepě s mírně kontrolovaným klimatem. Tím je nejen ochráníte, ale také udržíte jejich pořádek, abyste mohli snadno najít potřebné nářadí, když ho potřebujete.

nářadí

Nářadí skladujte v suchu. Zdroj foto: Unsplash.com – Markus Spiske

POMOCNÝ TIP

 • Nezapomeňte si uschovat návody k použití všech nástrojů. Výrobce vám je poskytne, abyste mohli s nářadím bezpečně a kvalifikovaně pracovat. Najdete v nich také cenné informace o tom, jak o nářadí pečovat, jak najít náhradní díly a další důležité informace. Příručky ukládejte buď do zásuvky skříňky s nářadím, nebo do skříňky ve svém pracovním/úložném prostoru, abyste je měli snadno k dispozici.

Kontrola opotřebení nebo poškození

Pravidelně kontrolujte elektrické nářadí, zda nevykazuje známky opotřebení nebo poškození. Zvláštní pozornost věnujte napájecím kabelům. Pokud zjistíte roztřepenou izolaci nebo obnažené dráty, nechte kabel okamžitě opravit nebo vyměnit odborníkem, pokud nemáte odborné znalosti, abyste to zvládli sami. Poškozené napájecí kabely mohou potenciálně vést ke zranění elektrickým proudem nebo mohou způsobit požár. Zkontrolujte také, zda nejsou kolíky kabelu ohnuté nebo uvolněné. Pokud jsou, opravte je nebo vyměňte.

BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ

 • Při čištění nebo opravách elektrického nářadí jej vždy odpojte ze sítě, abyste předešli nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Rovněž je vhodné je odpojit ze zásuvky, pokud je nepoužíváte.

Mazání pohyblivých částí

Udržujte pohyblivé části namazané, abyste dosáhli špičkového výkonu. Nejenže udržuje mechaniku nářadí v hladkém chodu, ale také snižuje možnost vzniku koroze. I když je běžný strojní olej dobrou volbou, podívejte se do návodu k obsluze, zda výrobce doporučuje nebo vyžaduje určitý typ oleje.

Udržujte baterie v kondici

Akumulátorové nářadí je pohodlné a přenosné a stalo se velmi oblíbeným jak pro stavební firmy, tak pro majitele domů. Aby jejich provoz byl efektivní a účinný, je nezbytné udržovat jejich baterie v provozuschopném stavu. Baterie zůstávají funkční na špičkové úrovni tím, že se jednou za několik týdnů plně nabijí a poté zcela vybijí. Nenechávejte baterie delší dobu nepoužívané. Snažte se baterie používat jednou za dva týdny. O baterie pečujte čištěním kontaktů pomocí vatových tamponů a alkoholu. Baterie, které nebudete nějakou dobu používat, skladujte na suchém a čistém místě mimo dosah nadměrného tepla.

To je vše! Dodržujte tyto obecné kroky a vaše nářadí by mělo vydržet dlouhá léta.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist