Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Také milujete cukety?

Srp 1211 Autor: Redakce

pestovani cuketCuketa je úžasná tykvovitá zelenina a v žádném případě se o ní nezajímáme poprvé. Kdo ji jednou zkusí, už začne přidávat do všeho a na letní sezónu cuket se těší jako malé dítě na bonbon. Navíc je často zařazována i do redukčních diet, protože má velmi málo kalorií, ale vysoký obsah vitamínů a minerálů, což je výživově správně. Pokud si navíc vypěstujete vlastní plody, budete mít jistotu, že nejsou ničím stříkané, a o to zdravější. Krom obsahu potřebných minerálů (ty jsou zejména ve slupce a těsně pod ní, proto sklízejte cukety mladé a neloupejte je), vláknina pozitivně ovlivňuje peristaltiku střev. Podle některých odborníků jsou cukety protirakovinné.

Vybíráme odrůdu cuket

Naprostou klasikou jsou velmi nenáročné cukety s tmavou slupkou. Většinou mají vitální růst a rychlý nástup do plodnosti. Čím více plodů sklidíte, tím více rostlina nasadí plodů. Asi nejznámějším zástupcem zelených cuket je Stargreen F1. Tato cuketa se vyznačuje vysokými výnosy, rovnými plody tmavozelené barvy délky 15–25 cm. Rostlina je navíc velmi kompaktní, jakoby keříčkovitého vzrůstu. Vegetační doba do první sklizně je cca 60 dní. Dalšími zelenými odrůdami jsou Ambassador F1 či Jigonal. Jinagol je nehybridní odrůda cukety se středně zelenými žíhanými  plody. Plody jsou kratší, při přerůstání přechází do mírně kyjovitého tvaru. Keříček je středně vzrůstný.

Žluté cukety si hledají stále více příznivců. Jsou velmi dekorativní a jejich slupka obsahuje ještě více hořčíku a samozřejmě také provitamín A. Jejich pěstování je ale p trochu náročnější, protože často dochází také ke žloutnutí listů.

Žluté cukety jsou jemnější, vhodné k velmi krátké tepelné úpravě. Asi nejvyhledávanější je hybridní odrůda GoldlineF1 je určena výhradně ke sběru mladých a jemných plodů. Ty mají délku 20–30 cm a jsou chuťově zajímavé, nasládlé. Vegetační doba do první sklizně je cca 65 dní. Dalšími žlutými odrůdami je například světle žlutá Bětka F1.

Novinkami na trhu jsou velmi tmavé cukety s názvem Black beauty a také kulovité cukety. Ty mohou mít také různé barvy. Klasikou jsou zelené nebo žíhané. Ani kulovité cukety nikdy nenechte přerůst. Sbírejte je mladé, o průměru 10–15 cm. Dužinu můžete vydlabat a použít třeba do polévky nebo seřízněte vršek, mírně vydlabejte, naplňte masem nebo jinou nádivkou, zaklopte vrškem a zapečte.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist