Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Ta NEJ kočka? Samozřejmě, že ta vaše

Říj 1817 Autor: Redakce

Orientálku, nebo britku? Váháte, kterou z kočičích šlechtičen si pořídit? S jednou si domů pořídíte v podstatě komunikativního umňoukaného pejska, s druhou pak šlechtičku s nejmodřejší krví na světě, u které jedno pohlazení předchází žádost o milostivou audienci. Nejlépe písemná.

britska modra kocka

Když se rozhlédnete po světě chovatelů koček, tak většinou zjistíte, že povahy jednotlivých plemen tak trochu souzní s povahou samotných majitelů a chovatelů, ale také to, že drtivá většina z nich zůstává jednomu plemenu věrna, nebo se pohybuje v povahově podobných plemenech.

Máte rádi svůj klid a obdivujete kočičí krásu?

Častým steskem „špatné koupě britské nebo perské kočičky“ je to, že: „Není vůbec mazliváááá!“ Ale je, je mazlivá, ale po svém. Je to kočka, která vyžaduje plný respekt. A to je právě to, co na ni její příznivci milují. Britské kočky, potažmo do velké míry i kočky perské, patří mezi rezervovaná plemena. Tato kočka s vámi bude sdílet domácnost, bude jí kralovat, bude ji zdobit, ale velmi často má chvíle, kdy nechce být rušena. Umí se ohradit, umí dát najevo, že je jí hlazení v tuhle chvíli proti srsti a nepřemluvíte ji ani za mák k opaku. Žije si svým klidným životem a na kontaktní osoby může působit nepříjemným, zlým a uzavřeným dojmem.

Opak je ale někdy pravdou. Když se briťuli zachce se pomazlit, nemáte úniku. Často to bývá ve dvě hodiny v noci, nebo třeba v pět ráno, kdy je třeba zároveň už naplnit misky a nespat! Kočičky jsou to nesmírně chytré až vychytralé, ale také velmi moudré a urážlivé. Takže neshody s nimi budete napravovat hodně dlouho. Doporučujeme ji v ty dvě hodiny ráno vážně pohladit. Aspoň jednou. Jinak budete mít ráno pěkný vroubek!

Ale pravdou je, že jejich kožich je plyšový, nádherný, stejně jako kulaté britské hlavičky, nebo ještě kulatější obličejíčky perských koček. Jejich nádherně osvalené tělo jen dokresluje eleganci. Vyžadují větší péči o srst, dlouhosrsté kočky denně, krátkosrsté pak postačí přejet kartáček jen v dobách línání, kdy jim tím ulehčíme zátěži, kterou by jim chomáče srsti dělaly v žaludku.

Chcete kočičího pejska?

Pak sáhněte po orientálním plemenu. Klasické orientální kočky nejznáměji zastupují kočky siamské a podobnou povahou oplývají i štíhlá nahá plemena. Psí povahu mají i vzrůstem menší bengálské kočky, jež mají úžasnou jemnou srst, jež je na dotek jako hladký kousek skla. Budete mít doma orientální princeznu, která vám ale nedá chvíli pokoje. Kočky jsou to velice komunikativní, neustále reagující na domácí dění, vyžadující pohyb a hry, mnohé se s gustem naučí i aportovat nebo chodit na venkovní vycházky podobně jako psy. To už záleží na povaze konkrétní kočičky a na tom, jaké kousky ji naučíte. Rozhodně je to ale kočka, s níž se nudit nebudete, ba právě naopak.

TIP: Líbí se vám MODRÉ KOČKY? Šedavo-modré zbarvení je při tomto dilematu dostupné pro všechny. Britská modrá kočka je možná známější a je typickým představitelem britského plemene, ale máte-li rádi orientální povahy, tak je správnou volbou štíhlejší zelenooká ruská modrá kočka a její původ je v orientálních plemenech.

Jiné krmivo pro orientálku, nebo britku?

Na hovězím masíčku si pochutnají oboje kočičky, ale možná jste se zamysleli i nad tím, jestli jiné požadavky na výživu nemají britské a jiné orientální kočky. Pár rozdílů by se skutečně našlo.

Orientální kočky mají většinou díky pohybu vyšší výdej energie, takže snesou kaloričtější krmi nebo samy od sebe žerou častěji. Britky jsou obecně „lenivější“ a s energií umí i díky vyššímu osvalení pracovat efektivněji. Když se ale přežírají, snáze tloustnou. Hlavní roli tu ale hraje u obou plemen kastrace, kdy určitě používejte, nebo střídejte běžné krmivo, s granulemi a krmivy pro kastrované kočky.

A britky či perské kočky kvůli své hustší srsti, kterou napolykají při běžné péči o srst, nebo v období línání, vyžadují jako prevenci nejrůznější „hairball“ granule, pamlsky nebo krmivo. Ulehčíte jim tím průchod chuchvalců chlupů trávicím traktem.

Ale jinak, věřte tomu, že celá pestrá paleta dobrůtek pro kočky je otevřena všem. Těm ruským, perským, orientálním i britským…

kotata

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist