Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Světlovody – víte, o co jde?

Říj 1814 Autor: Redakce

Pokud právě vybíráte osvětlení do domu, určitě se už začínáte ztrácet ve velké nabídce. My vám v dnešním článku prozradíme o možná málo známé možnosti osvětlení a tím jsou světlovody. Že nevíte, o co jde? Tak to vůbec nezoufejte, pokusíme se vám tuto variantu osvětlení více přiblížit.

svetlovod

Co světlovod vlastně je?

První, co bychom asi měli zmínit, je to, co světlovod vlastně je. Světlovod je ve zkratce vlastně stavební prvek, který má za úkol do domu přivést dostatek přirozeného denního světla. V rodinných domech se tento prvek využívá hlavně v místnostech, kde nás nebaví několikrát denně rozsvěcet a zase zhasínat, ale přesto tam nějaké světlo potřebujeme. Nejčastěji se tedy se světlovodem setkáme například na toaletách, chodbách, schodech, koupelnách, nebo třeba v šatnách. V takových místnostech se často stává to, že v nich není okno a tím pádem žádný zdroj přirozeného světla. A to je právě to pravé místo pro nainstalování světlovodu. Celý světlovod se skládá ze tří částí. První je střešní jednotka, do které se dostává denní světlo. Druhá část jsou kovové trubky, které fungují jako svod světla do posledního dílu a to stropní jednotky, díky které se světlo dostane do místnosti. Na trhu existuje velké množství různých světlovodů a někdy nebývá snadné se v nich orientovat. Obecně se ale dá říct, že za ty nejlepší typy jsou považovány ty, které mají diamantovou kopuli a vybroušenou drážku. Pokud se ale pro světlovod rozhodnete, bude vždy lepší jeho výběr konzultovat s opravdovým odborníkem.

Jaké má světlovod výhody?

Tou hlavní výhodou je přirozené denní světlo. Jen málo věcí má na psychiku člověka takový vliv jako právě světlo. A to rozhodně nemluvíme o světle umělém, vytvořeném pomocí žárovek, ale o tom přirozeném. Víte, že podle statistik lidé tráví kolem 80% svého života v interiéru? A už jen kvůli této statistice je velmi důležité do míst, kde trávíme tolik svého času, dostat denní světlo. Víte, že denní světlo dokonce pozitivně ovlivňuje hladinu serotoninu, ale také podporuje tvorbu vitamínu D, který je nezbytný, pro správný vývoj kostí. Mimo to, denní světlo dokáže velmi pozitivně ovlivňovat psychiku a také dokáže odstranit syndrom únavy. Další velkou výhodou světlovodů je velmi výrazná úspora elektrické energie a tím pádem také velká úspora pro váš rodinný rozpočet. Mezi další výhodu patří také šetření životního prostředí. Jde o naprosto specifický způsob udržitelného zdroje osvětlení budov. Díky této technologii se zamezí vypouštění tisíců tun CO2 do atmosféry. Tento výčet výhod mluví za vše a vše hovoří všemi deseti pro to, abyste se pro světlovod rozhodli.

Má vůbec i nějaké nevýhody?

Vypadá to tak, že světlovod je vlastně dokonalá věc, která nemá žádné nevýhody. Tak tomu ale samozřejmě není, i zde najdeme nějakou tu drobnou nevýhodu. Logicky z celého systému fungování světlovodů vyplívá to, že potřebuje dostatek slunečního světla, které se mimo jiné odvíjí i od oblačnosti. V některých místech může být velmi těžké tento zásadní bod splnit, ale nezoufejte. V každých oblastech se trocha toho slunečního svitu během dne najde, a pro chvíle, kdy je slunce málo, bude nutné tuto technologii ještě doplnit o běžné elektrické světlo.

Cena těchto světlovodů se pohybuje kolem 9000 až 15000 Kč. Rozhodně se ale nebojte, tato počáteční investice se vám v průběhu několika let několikanásobně vrátí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist