Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Šuškarda-krásná květina s neobvyklým jménem

Lis 1302 Autor: Redakce

suskardaŠuškarda neboli zhorakvět je vytrvalá květina, která své druhé české jméno získala především díky způsobu kvetení. Květenství se totiž vytváří nejdříve od vrcholu, což není příliš obvyklé. S jejím rodovým jménem „Liatris“ přišel německý botanik C.F.Gaertner, ale podle čeho vzniklo nevíme. Jejím původním domovem je Severní Amerika. V USA a Kanadě se nachází asi 35 druhů šuškardy, ale v našich zahradách se nejvíce zabydlela Liatris spicata. Dalším oblíbeným druhem je Liatris regimontis nebo zakrslý kultivar Kobold.

Šuškarda je tedy vytrvalá rostlina vyrůstající z tuhé hlízy. Od země vytváří trsy ze sytě zelených štíhlých listů. Tyto trsy mohou být vysoké mezi 60-80 cm. Ze středu trsu vyrůstá vysoká lodyha, která je zakončena až 30 cm dlouhým klasem z drobných kvítků. Ten kvete po celé léto nádhernými růžovými květy. Jednotlivé květy jsou poskládány v úborech a mají trubkovitý tvar s korunou poskládanou do cípů. Podle odrůd se barva i tvar květů může mírně lišit. Existují druhy kvetoucí od fialové až po bílou barvu, ale růžové květy jsou asi nejefektnější.

suskarda bilaTato rostlina je také mrazuvzdorná, proto se skvěle hodí pro výsadbu na zahradu. Výsadbu provádíme na podzim ve vzdálenostech asi 10-40 cm od sebe. Hlízy jsou ale velice vyhledávanou potravou pro hraboše, proto je vhodnější je na zimu ze záhonu vytáhnout a uschovat v rašelině na chladném místě. Šuškardě se velice dobře bude dařit na slunných stanovištích s propustnou půdou. Hlavně v zimním období má raději suchou půdu a ani v létě není příliš náročná na zálivku.

Šuškarda se nejčastěji vysazuje do trvalkových záhonů nebo v kombinaci s keři. Velice efektivně působí, pokud je vysazena ve větších skupinách. Velice zajímavého záhonu dosáhnete, pokud zkombinujete šuškardu se suchomilnými druhy vytrvalých rostlin. Květy se také skvěle hodí k řezu do kytic. Šuškarda určená do kytic se pěstuje celoročně ve speciálních kulturách a je dodávána na pulty květinářství v celé škále barevných odstínů.

Množení této rostliny je poněkud náročnější. Nejčastěji se množí generativně pomocí nažek, ale kultivary je možné množit dělením ze starších trsů. Výsev je také možný, ale nové rostlinky nebudou mít nikdy stejný vzhled jako původní mateřská rostlina.

Při patřičné péči bude tato zajímavá květina ozdobou vaší zahrady, skalky nebo vázy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist