Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Subtropická kráska Kana

Srp 1525 Autor: Redakce

kana ruzovaKana indická (Canna indica), chcete-li dosna je doma, světe div se, v subtropických oblastech Ameriky. Jde o sezónní krásně kvetoucí rostlinu, které se báječně daří jak v nádobách, tak na volném prostranství. Aby nám dlouho kvetla, je potřeba ji předpěstovat abychom využili maximum vegetační doby pro kvetení. Jak pěstovat kanu

Na jaře je vhodné předpěstování. Více o předpěstování najdete zde. Pokud ale nejste jeho příznivcem nebo bydlíte v níže položených oblastech, neváhejte po „zmrzlých“ hlízy kany vysadit rovnou na stanoviště. Pak ale počítejte nejen s pořádnou zálivkou pro podporu růstu, ale také s pravidelným přihnojováním. K přihnojování použijte jakékoliv plné hnojivo nebo organická dlouhodobě působící hnojiva. Během léta odstřiháváme zvadlé květy a tím naše péče v podstatě končí.

kanySamotná výsadba by měla zahrnovat jen a pouze silné zdravé hlízy. Větší můžeme rozdělit. Ostatně nejvhodnější množení je dělením hlíznatých oddenků. Vždy ale musí mít minimálně 2 pupeny, na které jsme při manipulaci velmi opatrní. Pokud se na vašem pozemku potýkáte s plísňovými chorobami, rozhodně neprohloupíte, pokud hlízy s oddenky postříkáte běžným fungicidním přípravkem. Ten nechte zaschnout a pokračujte ve výsadbě.

Velmi vhodná je kyprá humózní zemina. Prostor pro výsadbu zkypříme do velké hloubky. Vykopeme dostatečně velké jámy, do kterých hlízy opatrně uložíme tak, aby byly pupeny směrem vzhůru. Hlízy nedáváme nijak hluboko. Měly by být asi jen 5 cm pod zemí.

Zejména dbejte na:

-spon vyšších kultivarů na záhonu alespoň 50 cm
-oporu vysokých kultivarů
-včasné předpěstování (jinak se dočkáte květů až koncem léta)
-včasné vyrytí oddenků ze země

Jaký vybrat kultivar?

mini kanaJeště před několika lety byly na našem trhu jen velmi vysoké kany s oranžovými květy. Nyní už je barevná škála kvetení díky šlechtění zejména holandských šlechtitelů v rozmezí od červené až po žlutou. Novinkou na trhu jsou jemně růžové a lososové odstíny květů a také vícebarevné kultivary. Setkat se můžeme s klasicky sytě zelenými i panašovanými listy a samozřejmě s rostlinami různé mohutnosti i výšky. Výjimkou nejsou ani mini kultivary. Zdaleka nejvyhledávanější jsou ale střední kany, které se vyznačují cílenou kompaktností a bohatým kvetením.

Jak kany uchovat na další rok? Uchováváme jen podzemní část – oddenky.

Jednoduše řečeno podobně jako jiřiny. Hlízy kan jsou opravdu velmi náchylné na mráz stejně jako jejich nadzemní části. Většinou hned první mrazík rostliny spálí. Nyní je ta správná doba na ostříhání nadzemních lodyh a vyrytí hlíz. K uchování vybíráme pouze silné hlízy bez jakéhokoliv náznaku napadení škůdci, plísněmi či virózou. Stejně tak neuchováváme rostliny, které nekvetou nebo mají koncem sezóny zažloutlé listy. To je také první varovný signál přítomnosti virových onemocnění.

Oddenky můžete uchovat v bedýnce vystlané novinami s balem nebo očištěné v rašelině či suchém písku. Následně je uložte v chladné a suché místnosti o teplotě nejlépe kolem 10-12 °C.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist