Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Strupovistost a padlí jabloní

Kvě 1010 Autor: Redakce

choroby jabloníKvěten je nejvhodnějším obdobím pro ošetření jabloní proti padlí a strupovotosti. PADLÍ jabloňové je velmi častá, téměř stálá choroba jabloní, ale napadá i hrušně, kdouloně a mišpule. Přiznakem je, že po vyrašení pupenů dochází ke zkracování letorostů, listy jsou úzké, mírně ztlustlé a lodičkovitě prohnuté. Zbarvují se bíle, protože jsou pokryty myceliem z houbové choroby, které se rychle vyvíjí.

K ochraně proti padlí se využívají zejména prevence, kdy vysazujeme rezistentní odrůdy a stromkům dopřejeme vyváženou výživu a vhodný zimní řez. Chemická ochrana v podobě postřiku se provádí přípravkem TOPAS 100 EC.

Stejně tak i strupovitost je jedno z nejzávažnějších onemocnění jabloně. Tomuto houbovému onemocnění dělá dobře vlhko a způsobuje obrovské škody u malopěstitelů i ve velko sadech,  kdy se v případě silné infekce listy kroutí, deformují a částečně nebo zcela vadnou a opadávají. Strupaté plody jsou zdeformované, degeneruje se jejich tvar a jsou malé. Slupka i dužnina rozpraskává a plody předčasně opadávají.

Málo kdo ale ví, že se infekce rozvíjí i během strupovitost jabloní, hrušní, postřikskladování a ovlivňuje délku a efektivnost skladování. Pro produkci kvalitních plodů náchylných odrůd je nejen ve vlhkých letech nezbytná chemická ochrana, kterou lze řídit právě podle teploty a doby ovlhčení listů. Důležité je začít s ní včas, aby se omezil počet zdrojů sekundární infekce v porostu. Účinnými prostředky jsou BAYCOR 25 WP, DELAN 700 WDG, DISCUS a další.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Strupovistost a padlí jabloní
  • Martin Pavlas 14.6.2010 (06:07)

    Dobrý den,
    Dá se něco dělat, když už je jabloň silně napadena strupovitostí a listy hodně zesychají?

    • Redakce 26.7.2010 (17:48)

      Samozřejmě existuje spousta přípravků, musíte ale stromy postříkat ještě před vypuknutím nemoci. Příští rok na to myslete hned z jara.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist