Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Stropní ventilátor vám ušetří tisíce na vytápění

Lis 1709 Autor: Redakce

ventilator FARO_MAUIStropní ventilátory jsou mezi větráky unikátní. Najdou si své využití i v zimě, kdy teploty venku klesnou na minimum a většina lidí přemýšlí hlavně nad tím, jak se co nejlépe zahřát. Jenže teplý vzduch má tendenci stoupat vzhůru ke stropu, kde je nám nejméně platný, zatímco od nohou nám je stále zima.

Teplotní vrstvy jsou problém, který důvěrně znají všichni, kdo mají vysoký strop. Z dostupných měření vyplývá, že u vyšších stropů může rozdíl teplot mezi podlahou a stropem činit i 3-5°C. To je opravdu hodně, pokud si uvědomíme, že za teplo, které se drží u stropu, jsme zaplatili tisíce korun ročně, ale nijak ho nevyužijeme. Vytápění se tak může zbytečně prodražit. Řešením této situace je zbavit se teplotní kapsy u stropu a stlačit teplý vzduch dolů. To se ale lépe řekne, než udělá.

Pomoci s tím může právě stropní ventilátor, který má díky svému umístění u stropu ideální výchozí pozici pro řešení problému.

ventilator FARO-MALTATIP: Stropní ventilátor vybírejte mimo letní sezonu, kdy je o ně nejvyšší zájem. Někteří specializovaní prodejci totiž využívají konce sezóny k likvidaci skladů a prodávají mnohé designové modely za zvýhodněnou cenu. Například na Gavri.cz najdete nyní slevy od 5% do 30% i na luxusní stropní ventilátory jako je FARO Malta.

Představujeme zpětný zimní chod

Mnohé ze stropních ventilátorů mají tzv. reverzní chod, kterému se říká také zpětný chod a zimní chod. Někteří výrobci ho označují symbolem sluníčka a sněžné vločky, nebo podobnými piktogramy.

Reverzní chod otáčí lopatkami ventilátoru v protisměru v pomalém tempu a tím docílí opačného proudění vzduchu, než při běžném chodu, který používáme k letnímu ochlazování. Díky opačnému rotování lopatek se vzduch vytlačuje od stropu a podél stěn doslova stéká k podlaze, kde se setká s nejchladnější vzduchovou vrstvou, smíchá se s ní a ohřeje ji. Tímto způsobem docílí rovnoměrné cirkulace vzduchu po celém objemu místnosti.

Vtip je v tom, že stropní ventilátor neumí snížit teplotu vzduchu, to dokáže jen klimatizace. Ochlazení pomocí ventilátorů je jen pocitové. Při zapnutém zpětném chodu tak o drahocenné teplo nepřijdete. U nižších stropů můžete pocítit lehký vánek, který ve vás vyvolá iluzi snížené teploty, ale u stropů nad 3 metry se jedná o zanedbatelný vjem. Čím vyšší je strop, tím přirozenější je nechat ventilátor běžet na reverzní chod.

Tento způsob využití stropního ventilátoru mají ve velké oblibě lidé, kteří obývají domy s otevřenou střechou. V takových domech může výška místnosti činit i 5 metrů. S pomocí prodlužovacích tyčí lze zavěsit vrtuli větráku i 2 metry pod střechu, a lze ho nechat běžet nonstop. Podle zkušeností reálných uživatelů se tímto způsobem ušetří stovky i tisíce korun ročně.

Zpětný chod přitom není vůbec drahá záležitost a setkáte se s ním i u ventilátorů nižší cenové kategorie. Z těch designovějších kousků můžeme vybrat např. AireRyder Fresco FN52238.

Stropní ventilátor se zpětným chodem je bezhlučným a provozně nenáročným spotřebičem, který nepotřebuje údržbu. Ve specializovaném obchodě Gavri.cz mají takových ventilátorů přes 150 modelů. Podívejte se, jaké ventilátory mají zpětný zimní chod, a vyberte si jeden z nich.

AireRyder-Fresco

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist