Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Střih na ochranné roušky s drátkem

Bře 2022 Autor: Redakce

Na internetu najdete desítky zaručeně nejlépe padnoucích střihů na roušky (ústenky). My jsme se rozhodli vytvořit návod pro každého, kdo nemá čas hledat vychytávky nebo formou pokus/omyl, řešit vše po vlastní ose. Návod a střih zdarma najdete níže.

rouska s dratem

Na co byste si měli dávat pozor

1. Použijte bavlněnou látku (100% bavlněné plátno), předem vysráženou

To znamená, že látku před šitím předem vyperte na 90 stupňů nebo vyvařte, prožeňte sušičkou (pokud máte) a vyžehlete. Tak se vám pak nemůže stát, že po vyprání již hotové roušky dostanete z dospěláckých dětské a z dětských velikost na panenky. Látku nešpendlete! Každá díra navíc snižuje účinnost.

2. Použijte provázek na zavazování

Použití gumy je sice pohodlné, ale nevydrží vyvaření. Gumičkám za uši se vyhněte zejména, pokud roušku musíte nosit třeba celou pracovní dobu. Prostor za ušima se snadno odře.

Guma, je stejně jako tkaloun v dnešní době nedostatkovým zbožím. Máte doma staré silonové punčocháče? Nastříhejte nohavice na 4 cm široká kolečka a vuala- dostali jste gumičku za uši, která vás zaručeně neodře. Výrobní hodnota je navíc téměř nulová. Chytré české hlavičky vymyslely také proužky z vyřazených triček. Stačí ho nastříhat na 3cm proužky. Tričkovina se navíc netřepí a není potřeba ji zakládat nebo entlovat.

Místo tkalounu lze použít také šikmý proužek. Dá se koupit nebo jednoduše vyrobit z 3 cm pruhu plátna. Existují také speciální zakladače, díky kterým odpadne zažehlování. Pomocníky na výrobu šikmých proužků už lidé začínají tisknout na 3D tiskárnách a distribuovat prostřednictvím Facebookových skupin, které spojují švadlenky napříč celou Českou republikou.

3. Drátek do prostoru nosu

Pokud nenosíte brýle, kterými zabráníte „plandání“ roušky pod očima, použijte kousek drátku. Nejvhodnější je antibakteriální měděný drát, ale lze použít také vázací zahradnický drát, drátek ze sáčků od chleba, rozevřená kancelářská sponka a podobně). Drátek tedy pomůže tomu, že bude rouška dobře přiléhat k obličeji. Pomůžeme si také zavazováním. Stačí spodní provázky nasadit na vrch hlavy a obráceně nebo provázky za krkem překřížit. Všeobecně je důležité, aby vdechovaný i vydechovaný vzduch procházel jen a pouze přes roušku.

jak uvazat rousku

4. Mlží se vám brýle?

Existuje mnoho sprejů proti mlžení. Pomoci si můžete také pěnou na holení, kterou nastříkáte na vyčištěná skla a jemným kapesníkem rozetřete do sucha.

5. Kapsička na filtr

Někdo by nevyšel v roušce bez filtru, jiný jí zatracuje. Filtr, respektive každá další vrstva dokáže lépe chránit, ale hůře se přes něho dýchá. Jako filtr můžete použít mikroutěrku, perlan, filtr z vysavače, nebo některý nano materiál, který už začíná být dostupný i pro obyčejné smrtelníky. Problém je výměna filtru. Je potřeba ji provádět s dokonale čistýma a vydesinfikovanýma rukama a následně si ruce opět dokonale umýt.

6. Péče o roušku

Použitá rouška musí být brána jako infekční materiál! Při sundávání sahejte pouze na provázky v zadní části a pokud možno použijte jednorázové rukavice. Roušky se všeobecně dotýkejte co nejméně. Noste sepnuté vlasy. Ty by se totiž roušky také neměly dotýkat.

Ještě venku dejte roušku do hrnce s pokličkou. Důkladně si umyjte ruce teplou vodou a desinfekčním mýdlem. Ruce usušte a použijte bezoplachový gel.

Uvařte dostatečné množství vody (klidně v rychlovarné konvici) a zalijte jím roušky. Vařte na mírném plameni asi 10 min. Nechte vychladnout, uschnout a přežehlete na vysokou teplotu z obou stran (bavlna/len). Pokud sterilujete v mikrovlnné troubě, postupujte stejně, jen použijte plastový hrnec. Pozor, do MW trouby nikdy nedávejte roušku bez vody, mohla by chytnout.

Roušky skladujte v čisté uzavíratelné krabičce.

Pokud máte k šitým rouškám jakýkoliv postřeh nebo doporučení, neváhejte se o něj s námi podělit v komentářích.

Jak ušít roušku s drátkem na nose

Budete potřebovat:

  • Střih na roušku, který stáhnete ZDE
  • Bavlněné plátno, hustě tkané, nejlépe předem vysrážené (asi 30×35 cm)
  • Tkaloun (120 cm)
  • Šicí stroj, nůžky, tužku
  • 10 cm vázacího drátu

Postup:

Nachystejte si vše potřebné. Vytiskněte si šablonu, vystřihněte.

ochranna rouska s dratkem

2. Šablonu překreslete na látku tak, aby vám vznikly přesahy asi 0,5 cm. To si můžete naznačit čárkovanou čarou (střih je bez přídavků na švy!!!). Šablonu překreslete 2x (nebo jen přehněte látku). Obě vrstvy roušky vystřihněte. Pokud šijete roušku pro někoho s širokým obličejem, můžete na bocích přidat 1-2 cm.

jak vyrobit respiracni rouskurouska proti koronaviru3. Sešijte malá véčka uprostřed každé vrstvy zvlášť.

covid rouska

4. Obě vrstvy dejte lícem k sobě (zášivku na zášivku) a sešijte celou roušku po rubu tak, aby vznikl prostor pro přetočení látky (nejlépe na jednom z boků). Sklad látky u sešitých véček uprostřed složte tak, aby byl sklad vždy na jednu a druhou stranu. Tak se všechny vrstvy krásně dostanou do stroje.

rousky ochranne5. Odstřihněte 10 cm drátku, který z obou stran zahnete tak, aby nemohl propíchnout látku.

drat na rouskydrat do rousky6. Přetočte roušku lícem nahoru a prošijte delší strany co nejblíže kraji. Vložte drátek nezašitým bokem do prostoru nosu a zašijte ho.

diy rouska

rouska s dratkem7. Zahněte nezašité kraje a přehněte tak, aby se vytvořil tunýlek na tkaloun (ten tam můžete rovnou vložit, tím nám odpadá navlékání). Stejně zahněte a vytvořte tunel s tkalounem i na druhé straně.

rousky s dratkem

bavlnena rouskaA máme hotovo!

rouska proti korona viru

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2020>>
PÚSČPSN
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist