Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Správný zahrádkář nezahálí ani v zimě

Úno 1208 Autor: Redakce

Pokud začaly rašit trvalky, zašlápněte je zpět do země nebo je zaházejte hlínou a chvojím, aby je nespálily mrazy.

ochrana stromuZ opadavých keřů si můžete namnožit dceřiné rostliny. Staří si odebrat asi 20 cm dlouhé řízky, které vždy musí mít aspoň jeden pupen. Jsou k tomu nejvhodnější jednoleté vyzrálé větévky. Do klasického truhlíku navršte substrát pro množení, zapíchejte sem řízky ve vzdálenosti asi 7 cm. Každý řízek by měl být v zemi asi do 2/3. Truhlík nechte na zahradě na chráněném místě. Řízky zakoření a na podzim je vysadíme na stanoviště. Pokud to nestihnete, můžete je vysadit i na jaře následujícího roku.

U loňských semínek zkuste klíčivost. Použít můžete třeba nízkou misku od nanukového dortu s trochou zeminy nebo navlhčené vaty.

V žádném případě nevysévejte zeleninu, sazenice by důsledkem krátkého dne byly vytáhlé a neprospívaly by. Vysévat salát a ředkvičky můžete do vytápěných skleníků.

Zkontrolujte pletivo na stromech, aby je koncem zimy neokousala zvěř. Pokud už jsou některé kmeny nakousány, ošetřete poraněná místa štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

Zkontrolujte a opravte zahradní nářadí.

Připravujeme muškáty a fuchsie na jaro

priprava muskatuZačátkem února se prodlužují dny. Muškáty a fuchsie jsme měli schované v chladném světlém místě. Pokud jsme je uložili tam, kde byl nedostatek světla, musíme rostliny sestřihnout a přesadit.  Na podzim jsme sice odstranili květy a přebytečné výhony, ale nyní rostliny sestříhejte opravdu pečlivě-a to kvůli prosvětlení. Všechny měkké výhony sestřihneme na 3 očka. Odstřihnuté dobře vyzrálé silnější odstřihnuté části necháme zakořenit. Ovšem nejlepší doba pro zakořenění je srpen-září.

I u fuchsií odstraníme všechny slabé a seschlé výhony a celou rostlinu zkrátíme na 2/3 délky. Na tuto délku ostříháme i staré dřevo. Fuchsie přesazujeme každoročně, odstraníme starou zeminu a zkontrolujeme kořeny.  Ty zkrátíme asi o 1/3 délky, aby se rozvětvily vlasové kořeny. Použijeme jen o něco málo větší květináč s drenážní vrstvou 5 cm. Použijeme kvalitní substrát pro balkonovky s přidaným hnojivem. Díky kvalitním hnojivům dojde k nastartování růstu rostlin. Truhlík dáme do teploty 18 stupňů a světlo. Jak se zvyšuje teplota tak přidáváme vodu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist