Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Správný návod na podzimní údržbu plastových oken

Říj 1715 Autor: Redakce

V podzimních měsících – ideálně v říjnu či listopadu – je optimální čas pro údržbu plastových oken. Realizací pouhých pěti jednoduchých kroků můžete zabránit rychlému opotřebení okna i zbytečným výdajům za vytápění, které způsobuje špatné těsnění. Dle odborníků na okna a okenní profily je základní údržba před zimou nezbytná, ale zároveň snadná, takže ji zvládnete i sami. Stačí se jen držet instrukcí níže.

plastova okna

Péče o povrch okna

První nezbytný krok v péči o okna je mytí povrchu. Plastová okna mají výhodu, že jsou vyrobena z odolného plastu, a tak nevyžadují žádnou speciální péči kromě běžného mytí. „Přestože jsou okna tvořena z odolných materiálů, mohou se během nesprávného procesu mytí nenávratně poškodit,“ upozorňuje Milan Klepsa ze společnosti VEKA, která se zabývá výrobou profilových systémů pro plastová okna a dveře. Zásadní pro mytí povrchů je nepoužívat žádné hrubé houbičky či drátěnky. Také si dejte pozor na čistidla s hrubými částicemi, organická rozpouštědla, kyseliny či jiné silně chemické přípravky.

Seřízení okna

Podzimní nízké teplotní rozdíly mezi interiérem a exteriérem jsou ideální pro správné seřízení optimálního přítlaku křídla k rámu. Je to snadné a po určité době užívání i nezbytné. Pokud vaše okna mírně drhnou, pozorujete odřeniny na rámu, v krajních případech špatně izolují a uniká jimi teplo, je nejvyšší čas pro jejich seřízení. Optimální přítlak zvládnete nastavit i svépomocí, stačí pokud budete mít k dispozici imbusový klíč. „Před jakoukoliv manipulací se ujistěte, zda je okenní křídlo otevřené. Imbusovým klíčem následně otáčejte vždy jen o pár stupňů, posouvejte křídlo nepatrně nahoru a sledujte pozici okna. Pokud se zlepšuje, máte vyhráno. Pokud se zhoršuje, pokračujte stejným procesem, ale tentokrát směrem dolů,“ vysvětluje Klepsa. Po každém otočení vždy okno zavřete a otevřete a zkontrolujte výsledný efekt.

Údržba těsnění, kanálků a odtokových drážek

Další dva faktory ovlivňující funkčnost okna jsou těsnění a průchodnost odvodňování. Těsnění je třeba pravidelně ošetřovat glycerinem nebo silikonovým olejem, díky čemuž si udrží pružnost a sníží se jeho opotřebení. Pokud je však těsnění jakkoli poškozené, neváhejte ho vyměnit. Pozor však na nevhodný výběr těsnění – mohlo by okno poškodit. „Ujistěte se, zda má nové těsnění správnou tuhost, velikost i tvar,“ podotýká Klepsa. Pro zajištění průchodnosti odvodňovacích systémů odstraňte veškeré nečistoty z odvodňovacích kanálků a odtokových drážek. Zabráníte tak nebezpečnému zadržování vody.

Péče o kování

Dalším jednoduchým krokem při sezónní údržbě je péče o kování. Pro správnou funkčnost okna se systém táhel a pohyblivých částí kování musí hladce a volně pohybovat. Toho dosáhnete důkladným promazáním, na které můžete použít například mazací tuk či olej. Konkrétní místa pro promazání má každý výrobce uvádět v manuálu.

Kontrola klik

Posledním, ale neméně důležitým krokem, je kontrola klik. Všechny kličky a úchyty by měly být pevně utáhnuté. Zkontrolovat je můžete nadzvednutím krytu pod kličkou a jeho otočením do vodorovné polohy. Následně utáhněte všechny šrouby, čímž zajistíte bezpečnou každodenní manipulaci.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist