Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Správná péče o živý vánoční stromek je klíčová! Víte, jak na to?

Pro 2318 Autor: Claudie Kornelová

Vánoční stromek je ikonou svátků a jeho péče je důležitým prvkem, aby zůstal krásný a čerstvý po celou dobu vánočního období. Následující článek vám poskytne užitečné rady, jak pečovat o váš živý vánoční stromek.

strom

Vánoční stromek potřebuje řádnou péči. Zdroj foto: Pixabay.com – eak_kkk

Výběr správného stromku

Začneme u samotného výběru vánočního stromku. Správný výběr má zásadní vliv na celkovou péči o stromek.

 • Druh stromku – Nejprve se rozhodněte, jaký druh stromku chcete. V populární volbou jsou smrky, jedle a borovice. Každý druh má své vlastní vlastnosti, takže si vyberte ten, který vám nejvíce vyhovuje. Například smrky mají krásné jehličí a příjemnou vůni, zatímco jedle mají měkké jehlice a borovice mají hustší větve.
 • Velikost – Zvažte velikost stromku a prostor, který máte k dispozici. Před nákupem si změřte místo, kam plánujete postavit stromek, aby se vám později nestalo, že není dostatek místa.
 • Čerstvost – Zkontrolujte čerstvost stromku. Potřeste jehličím a ujistěte se, že je pružné a nepropadá se. Stromek by měl mít zelenou barvu, aniž by byl výrazně žlutý. Jakmile máte svůj stromek vybraný, přichází na řadu jeho příprava pro vystavení v domě.
stromek

Nejdřív začněte výběrem. Zdroj foto: Pixabay.com – gazrock

Příprava stromku

Jakmile máte svůj stromek vybraný, přichází na řadu jeho příprava pro vystavení v domě.

 • Zkrácení kmene – Pokud máte živý stromek až příliš dlouhý na váš prostor, zkrácení kmene může být nezbytné. Uřízněte kmen pod úhlem, aby mohl stromek snáze nasávat vodu.
 • Stojan s vodou – Koupě stojanu pro váš stromek s možností zásobování vodou je skvělým způsobem, jak zajistit, že stromek bude mít stále přístup k vodě. Neustále zalévání je klíčem k udržení stromku čerstvého.
 • Umístění – Postavte váš stromek na vhodném místě. Vyhněte se umístění poblíž radiátorů, krbů nebo jiných zdrojů tepla, které by mohly způsobit vysoušení stromku. Vhodné je také zajistit, aby stromek nebyl v přímém slunečním světle, což by mohlo způsobit nadměrné vysychání.

Zálivka

Zálivka je klíčovým prvkem péče o živý vánoční stromek.

 • Pravidelná zálivka – Stromek by měl mít stále přístup k vodě. Nechte vodu absorbovat kořeny, což zajistí, že stromek zůstane čerstvý a jehličí neopadne.
 • Kontrola hladiny vody – Pravidelně kontrolujte hladinu vody ve stojanu stromku. Nechte vodu dostatečně hluboko, aby pokrývala základ stromku, aby kořeny mohly snadno nasávat vodu.
 • Voda a přísady – Některé lidé přidávají do vody pro stromek speciální přísady, které zlepšují absorpci vody a udržují jehličí déle čerstvé. Tyto přísady jsou k dispozici v obchodech s vánočními stromky.
stromek

Stromek bude potřebovat pravidelnou zálivku. Zdroj foto: Pixabay.com – Peggychoucair

Péče o jehličí

Jehličí vánočního stromku je jeho nejvýraznějším prvkem a zároveň také nejzranitelnějším.

 • Omezte dotyk – Snažte se omezit dotyk jehličí. Přílišným manipulováním můžete poškodit nebo vytvořit mezery v jehličí.
 • Odstranění uschlých jehličí – Pravidelně kontrolujte stromek a odstraňujte uschlé nebo zbytnělé jehličí. To pomůže udržet stromek v čistém stavu.

Osvětlení – Pokud plánujete na stromek umístit vánoční osvětlení, mějte na paměti následující:

 • Bezpečnost – Používejte pouze osvětlení určené pro vánoční stromky a dodržujte bezpečnostní pokyny. Zkontrolujte, zda nejsou kabely poškozené a nepoužívejte zástrčky a prodlužovací kabely ve vlhkém prostředí.
 • Vypínání v noci – Prodlužte životnost stromku a snižte spotřebu energie tím, že budete osvětlení stromku vypínat v noci nebo v době, kdy nikdo není doma.

Konec vánočního období

Po skončení vánočního období a slavnostního osvětlení je třeba stromek bezpečně odstranit.

 • Recyklace – V mnoha městech existují programy na recyklaci vánočních stromků. Podívejte se, zda máte možnost stromek recyklovat.
 • Bezpečné odstranění – Pokud recyklace není možná, stromek odstraňte bezpečně. Ujistěte se, že odstraníte všechny ozdoby a osvětlení, a poté stromek odneste na vhodné místo, kde nebude moct způsobit nebezpečí požáru.
 • Znovu využití – Pokud máte možnost, můžete stromek znovu využít tím, že ho použijete na mulčování nebo jako podklad pro kompost.
stromek

Na konci období ho můžete zrecyklovat. Zdroj foto: Pixabay.com – 165106

Závěr

Správná péče o živý vánoční stromek je klíčová pro to, aby zůstal krásný, čerstvý a bezpečný během celého vánočního období. Z výběru stromku až po jeho odstranění existuje mnoho aspektů, které je třeba zvážit. Dodržování těchto rad vám pomůže užít si krásu živého vánočního stromku a vytvořit si tradiční vánoční atmosféru, kterou budete milovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist