Špinavá horkovzdušná fritéza? Její vyčištění zvládnete v pouhých pár krocích!
Pokud máte rádi křupavé hranolky nebo rychlé jídlo na všední večer, pak vám fritéza může nabídnou zdravý a snadný způsob přípravy téměř jakéhokoli jídla. Při častém používání se však fritéza začne znečišťovat a vy tak možná začnete přemýšlet nad tím, jak ji vyčistit, aby byla opět jako nová. Obecně platí, že byste měli fritézu čistit okamžitě po každém použití, abyste tím zabránili usazování tuku nebo částeček potravin. Čím déle totiž budete s čištěním čekat, tím bude nepořádek odolnější a horší na odstranění.
Nástroje a materiály, které budete potřebovat:
- Hadřík z mikrovlákna
- Prostředek na nádobí
- Houba
- Jedlá soda
- Bílý ocet
Předtím, než začnete…
Na trhu je v dnešní době k dostání mnoho různých typů a velikostí fritéz, a proto je dobré, abyste se nejdříve podívali do návodu k obsluze, kde najdete konkrétní kroky, které výrobce doporučuje pro údržbu každého přístroje.
Ujistěte se, že je přístroj vypnutý, že je kabel odpojen od elektrické zásuvky a že fritéza po použití vychladla. Nikdy neponořujte část spotřebiče, která obsahuje elektrickou součástku, do vody; mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem a/nebo ke zničení fritézy.
KROK 1: Odstraňte drobky
Před čištěním počkejte, až fritéza zcela vychladne. V závislosti na stylu vzduchové fritézy, kterou máte, začněte vytažením koše nebo zásobníku na drobky, kde se shromažďují částečky jídla, a vysypte je do koše. Spolu s tím vyjměte všechny ostatní odnímatelné části a otřete je od drobků pomocí vlhkého hadříku.
KROK 2: Vyčistěte koš a zásobník
Otřete koš a podnos hadříkem spolu s teplou vodou ve které je prostředek na nádobí. Některé modely fritéz disponují košem a tácem, které lze vložit do myčky nádobí. Pokyny k čištění koše a tácu fritézy naleznete v návodu k obsluze v případě, že tam výrobce uvádí konkrétní doporučení pro ruční mytí nebo umístění koše a tácu do myčky.
Pokud jsou na částech připečené potraviny nebo mastnota, může být dobré namočit koš a podnos na 5 až 10 minut do vody obsahující prostředek na nádobí. Poté houbičkou lehce vydrhněte zbytky jídla, než je vložíte do myčky nebo umyjete ručně.
KROK 3: Vyčistěte vnitřek fritézy
Vnitřek fritézy se může čistit o něco hůře, zejména v případě, pokud máte doma menší verzi. Je to však velmi důležitý krok, jelikož nejvíce nepořádku bývá právě uvnitř, když potraviny a tuk propadávají košem. Vezměte proto vlhký hadřík a otřete jím vnitřní komoru.
Skvělý trik na čištění fritézy (pro odolnější skvrny) spočívá v přípravě pasty z jedlé sody. Pastu vyrobíte tak, že smícháte ½ šálku jedlé sody a několik lžic vody. Poté skvrnu jemně vydrhněte pastou a měkkou houbou. Po vyčištění vytřete vnitřek vlhkým hadříkem.
KROK 4: Otřete vnější povrch
Vezměte vlhký hadřík a otřete vnější stranu spotřebiče. V případě odolných skvrn navlhčete hadřík vodou s prostředkem. (Opět platí, že fritézu nikdy neponořujte do vody.)
KROK 5: Osušte všechny části a fritézu znovu sestavte
Nyní nechte díly uschnout samovolně na vzduchu nebo je osušte čistou utěrkou. Jakmile je vše zcela suché, vzduchovou fritézu znovu sestavte a uložte.
Závěrečné myšlenky
Ať už používáte fritézu každý večer, nebo ji vytáhnete jen proto, abyste ukojili svou touhu po hranolkách, tak dokáže být skvělým kuchyňským nástrojem pro rychlé a snadné vaření a zdravější smažení. Chcete-li si urychlit a usnadnit čištění, používejte na dno koše fritézy fólii nebo papírové vložky. Další vrstva zachytí většinu částeček jídla a mastných kapek a po každém použití ji navíc můžete vyhodit, čímž si usnadníte její čištění.
Znalost udržování fritézy v čistotě vám pomůže z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu času. Pokud čistíte fritézu a všimnete si přetrvávajících pachů, zkuste vyčistit části a vnitřní komoru domácím čisticím prostředkem na fritézy z pasty z jedlé sody nebo octa a vody. Jedlá soda a ocet by měly pomoci pachy neutralizovat.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.