Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Smrtících útoků psů na volně žijící zvířata přibývá

Úno 1612 Autor: Redakce

Záchranné stanice po celé republice hlásí nárůst počtu srnčí zvěře stržené psy. K dalším případům vyjížděli i myslivci. Konec však pro srny bývá totožný – smrt! Zima je pro volně žijící zvířata tvrdou zkouškou a bojem o přežití. Sil ubývá a mnohdy se zvířata dostávají blízko k lidským sídlům i v tak mírné zimě, jako je letos. To se jim však stává osudným, na volno puštění psi zvíře uštvou, smrtelně zraní či přímo zabijí. Pejskařům je to mnohdy fuk, lovecká vášeň je přeci psí přirozenost, nebo ne?

srnky v zimeJenom v lednu vyjížděly záchranné stanice národní sítě ke třem případům s obdobným scénářem. Ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata zasahovali u dvou případů napadení srnčí zvěře volně pobíhajícími psy. „Srnec u obce Pětihosty byl pokousaný, druhý u Suchdola na Kutnohorsku silně vystresovaný. Oba byli v péči stanice a oba bohužel uhynuli,“ hodnotí smutné skóre vedoucí stanice Jaroslava Syslová. Plzeňská záchranná stanice vyjížděla k srně stržené přímo před zraky dětí. Šéf stanice Karel Makoň k případu uvedl: „ Mezi děti sáňkující na kopečku pod bytovkami skočila vyděšená dospělá srna, kterou podle svědků na místě hnal rozzuřený staford s obojkem. Dole v křoví přímo před zraky dětí se dezorientovaná srna na vteřinu zastavila, což se jí stalo osudné. Pes ji doběhl a pohotově strhl k zemi. Když zůstalo zvíře s rozdrcenou lebkou nehybně ležet a sníh kolem se barvil do ruda od krve z hlavy, slabin a krku, pes se sebral a odběhl zpět do sídliště.“

Psí „radovánky“ pokračují i v únoru a tak další strženou srnu hlásí například záchranná stanice v Rajhradě na Moravě. I tady šéf stanice Jaroslav Sedláček k nalezenému srnci uvádí:“ Jeho zdravotní stav byl natolik vážný, že nebyla jiná možnost než ho zbavit utrpení a ukončit mu život.“

V loňském roce záchranné stanic evidovaly dvě desítky případů napadení srnčí zvěře, z nichž většina skončila smrtí zvířete. Případů, kdy trápení zvěře ukončili myslivci, bylo jistě daleko víc. O počtu případů, kdy ke strženému zvířeti v bolestech nebyl nikdo povolán, se můžeme jen dohadovat.

Vinu však nelze svalovat na naše čtyřnohé kamarády. Lovecký pud má v sobě v menší či větší míře zakotven každý pes. Nezodpovědné chování počínající v nedůsledném výcviku leží na bedrech psích majitelů. Neovladatelný pes patří na vodítko či do oploceného výběhu. Svoboda jednoho končí totiž tam, kde začíná svoboda druhého.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist