Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Slunečnice roční

Srp 1203 Autor: Redakce

slunecnice na zahradeVelké květy slunečnic nás nadchnou nejen na polích, ale bezesporu také na zahrádkách. Můžete si vybrat, zda se necháte uchvátit mini nebo maxi slunečnicemi a různými tipy květů.

Slunečnice roční (Helianthus annuus) je doma v Severní Americe. U nás ale díky monumentálním okrasným květům zdomácněla velmi brzy, až později byla pěstována pro blahodárná semena. Z těch se v dnešní době získává jedlý olej. My ale milujeme především speciálně vyšlechtěné dekorativní formy slunečnic, které jsou ozdobou každé zahrady.

Pěstujeme slunečnice

Slunečnice je nenáročná a doporučujeme ji i naprostým začátečníkům, kterým podpoří zahrádkářské sebevědomí. Sice se jedná o jednoletou rostlinu. Ani tak ale nedá oproti klasickým trvalkám její pěstování moc námahy. Stačí začátkem jara zapravit semínka do půdy a čekat, s jakou vehemencí začne rostlina bujet, není tedy nutné žádné předpěstování. Z toho samozřejmě plyne, že by půda měla být dobře vyhnojená, propustná a s dostatkem vláhy.

Třebaže semínka klíčí poměrně dobře, vyséváme podobně jako okurky, tedy do hnízd, kam vložíme 3 semínka v případě nižších slunečnic a 2 semínka v případě klasických či obřích slunečnic. Když jsou rostlinky asi 5 cm vysoké, tak je vyjednotíme nebo přesadíme tak, aby z každé jamky vyrůstala jen jedna rostlinka. Co se vzdálenosti jamek týče, tuto informaci najdete na sáčku se semínky, rozhodně by ale neměl být spon pod 20 cm.

Zejména velké květy, které mohou mít v průměru klidně i 30 cm, raději podepřete. Tenký stonek by se mohl pod tíhou květů se semeny snadno zlomit, k čemuž bezesporu přispívá i velmi mělké kořenění těchto rostlin z čeledi hvězdicovitých. Co se stanoviště týče, mělo by být teplé a slunné.

Použití slunečnic

slunecnicova seminkaPokud slunečnici pěstujete pro okrasu, nebojte se květy využít k řezu, a to od července do října. Ve váze vydrží klidně i týden. Velké květy se semeny nechte ptáčkům, nebo si je u televize vyloupejte jako velmi zdravou pochutinu. Semínka použijte do slaného těsta na pečivo, do salátů a podobně.

Ve velkém se slunečnice pěstují zejména pro slunečnicový olej. Dávejte přednost za studena lisovanému oleji, který se hodí pro studenou kuchyni i jako součást pleťových a vlasových masek.

Asi vás představí, že ze slunečnice můžeme využít i okvětní lístky, ze kterých můžete připravit čaj.

Zajímavosti

Květ slunečnice je vlastně tvořen velkým množstvím malinkých kvítků, která následně tvoří semena. Druhý druhem květů jsou jazykovité okvětní lístky na okraji hlavy slunečnice, tedy ty dekorativní, které lákají hmyz.

Nejen dva druhy květů charakterizují slunečnice. Je to také příznačné otáčení za sluncem. Jde o tzv. heliotropizmus, který je známý jen u listů, poupat a mladých květů, které od noci čekají na východní straně a čekají na sluníčko, za kterým se otáčejí přesně podle jeho putování. V noci se opět vrací na výchozí bod, tedy východní stranu. Zde také po otevření květu a ztuhnutí stonku zůstává slunečnice až do sklizně.

Mezi slunečnice patří i topinambur.

Nejoblíbenější druhy slunečnic

Díky šlechtitelům se už v žádném případě při výběru nemusíme omezovat, najdete totiž na 70 druhů. Vybírat můžeme slunečnice s jedním stonkem nebo větvené. Ostatně větvené slunečnice jsou v dnešní době velmi vyhledávané, zejména pro jejich okrasnou povahu, protože kvetou postupně a zahrádku budou zdobit po několik týdnů. Jste alergičtí? I vy si můžete vybrat z několika druhů sterilních, slunečnic, které pyl netvoří.

Rovněž barevné kombinace jsou od světloulince žluté až po tmavě hnědou. Zkuste si vypěstovat i miniaturní nebo naopak obří druhy s květy klasickými nebo plnokvěté.

Pro alergiky

Jade F1 je slunečnice bez pylu s bílozelenou barvou menších květů. Výška rostliny +- 140 cm.
Sunburst F1 je slunečnice bez pylu s roztřepenými okvětní plátky.
Dwarf Gailardia F1 je nízká větvená slunečnice bez pylu s hnědými květy se žlutými okraji.
Terracota F1 je větvená slunečnice bez pylu se sametovými květy různé barvy mědi.

Určitě zkuste:

Lemon Aura F1, Lemon Gammon F1 jsou slunečnice s citronově žlutými, poloplnými květy, které jsou velmi vhodné k řezu.
Pacino je dekorativní světle žlutá slunečnice.
Sonja je slunečnice s menšími oranžovými květy, které jsou vhodné k řezu i k sušení.
Dwarf Gailarda F1 je slunečnice s dvoubarevnými okvětními plátky.
Prado Gold je slunečnice s tmavě žlutými květy na větvené lodyze.
Full Sun F1 je slunečnice s obřími zlatožlutými květy a širokými plátky. Výška rostliny +- 180 cm.
Apricot Twist F1 je slunečnice s meruňkovými květy s oranžovým středem.
Hot Dot F1 je slunečnice zlatavé barvy s poloplnými květy. Výška 1,5 m.
Vanilla Ice se pyšní velmi světlými květy s malým tmavším středem.
Sunburst Panache F1 je slunečnice s poloplnými, zlatavými květy. Výška 2 m.
Infrared F1 je dekorativní slunečnice s temně červenými květy. Výška 2 m.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2023>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist