Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Škůdci na fuchsiích a jak s nimi bojovat

Čvc 1408 Autor: Aneta Skotníková

fuchsieFuchsie nám své krásné květy nabízí po celé léto. Může se ale stát, že jsou napadeny škůdci a chorobami. Pokud s nimi budeme správně bojovat, květiny se nám odvděčí. Prevencí je odstranění plevele z okolí rostlin.

Pokud má vaše rostlina nesprávné pěstitelské podmínky nebo jsou nakaženy okolní rostliny, je možné, že vaše fuchsie budou dříve nebo později napadeny mšicemi, molicemi, sviluškami nebo třásněnkami. Na zahradě se na fuchsii mohou usadit i ploštice. Nebezpečí může přijít i v podobě houbové choroby jako je botritida nebo rez vrbicová. Zda těmto případům chcete předejít, jsou doporučovány preventivní postřiky.

skudci msiceMšice – asi všem známý malý brouček, který ovšem umí nadělat pěknou neplechu. Bojovat proti mšici makové můžete přípravkem Pirimor, proti mšici řešetlákové je důležité použít přípravky na bázi organofosfátů nebo pyrethroidů.

Molice jsou malé bílé mušky, které se objevují na rubu listů a vysávají je. Při vyrušení létají. Poznáte je podle lepkavé tekutiny na listech, kterou vylučují. Odstraníte je pravidelným postřikem insekticidu, například Mospilan, Vydate, Applaud, Lannate. Pokud se chcete vyhnout chemii, použijte žluté lepivé pásky, na které se při vzletu nalepí.

Svilušky poznáte podle drobounké pavučinky na rubu listů.

trasnenka

třásněnka

Napadené listy a poupata opadávají. Růst rostliny je zpomalen. Většinou se objevují při suchém vzduchu, proto byste měli rostliny rosit. Abyste se broučků zbavili, použijte insekticid na rub i líc listů, například Vermitec, Omite, Talstar, Vydate.

Třásněnky jsou černý, milimetr dlouhý hmyz s křídly. Jejich přítomnost poznáme podle skvrnitých a deformovaných listů. Jejich odstranění dosáhnete za použití přípravku na bázi organofosfátů.

Další nečekaná návštěva na fuchsiích může přijít v podobě plísně šedé neboli Botrytisu. Napadá listy a stonky rostlin. Tato houbová choroba se často vyskytuje při chladném a vlhkém prostředí. Plísní zabráníte pravidelným větráním a zajištěním dostatečné teploty. Fungicidními přípravky plísni preventivně zabraňuje a přípravky Rovral a Euparen výskyt plísně omezuje. Než rostlinu před zimou uskladníte, proveďte postřik a zálivku například přípravky Benomil, Benlate, Fundazol v kombinaci s Previcurem.

Již zmiňovaná rez vrbicová je choroba projevující se rezavými do kruhu tvarovanými skvrnami ze spodu listů, které časem opadnou. Nejlépe by měly být co nejdříve odstraněny. Na rez vrbicovou zatím není moc přípravků. Osvědčily se ale přípravky Rowral, Rubigan, Previcur a Frutapon.

Další nepříjemností, která se na fuchsiích může objevit je čerň. Je to nehezký povlak vzniklý z nektaru květů. Odstraníme ho postřikem fungicidy proti houbovým chorobám. Smývá se obtížně.

Nechte si fuchsiemi zvelebit váš dům i zahradu, ale nenechte své potěšení zkazit škůdci. Dá se s nimi bojovat a vykouzlení krásných bohatých rostlin tak nebude problém.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist