Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Siamská kočka

Led 1512 Autor: Redakce

siamska kockaSiamská kočka patří mezi orientální, krátkosrsté kočky. Její původ pochází ze Siamu, dnešního Thajska, kde vzniklo více než před 600 lety. Proto název kočky Siamská. Jiné prameny uvádí vznik plemene v 17 století. Předpokládá se, že jejich předchůdkyní byla kočka Bengálská. Siamské kočky se vždy velice cenily a chovaly se pouze na dvorech panovníků. Také prameny o tom, jak se kočka dostala do Evropy, se rozchází. Jeden pramen uvádí, že siamskou kočku dovezl do Londýna v roce 1884 anglický konzul v Bangkoku. Podle druhého pramene se dostala kočka do Evropy v 19. Století díky panovníkovi ze Siamu, který dovezl několik desítek siamských koček. Roku 1901 se konal britský Klub siamských koček a v roce 1902 byl poprvé stanoven její standard. V té době se kočky od dnešních dosti lišily. Měly zavalitější tělo, deformovaný ocas a velmi často šilhaly. Na začátku 20 století se siamské kočky začaly pářit s jinými plemeny a tím ztratila svoji čistokrevnost. V dnešní době pracuje  asociace ochrany divokých koček Thajska pro obnovu  její  čistoty rasy.

Vzhled a popis plemene

Siamská kočka má středně velkou hlavu, klínovitého tvaru s dlouhým, rovným nosem. Uši má delší, špičaté a velké. Díky modrým a šikmým očím má orientální vzhled. Siamská kočička je středně velká, tělo má svalnaté, protáhlé a úměrně stavěné. Bedra a ramena jsou stejně široká, záda silná. Nohy jsou dlouhé, štíhlé a pevné.  Ocas je dlouhý, tenký, na konci zašpičatělý.

Srst siamské kočky je hustá, krátká, lesklá, přiléhající k tělu. Po narození mají koťátka světlou barvu, která věkem tmavne. Siamské kočky mají akromelaninové zbarvení. To znamená různá barva základní srsti a vlasového pokrytí na čumáku, uších, ocase i nohách. Tomuto zbarvení se říká point. Podle zbarvení srsti je známo asi 20 různých druhů siamských koček.

Váha plemene: 2,5 -5,5 kg

Charakter a povaha

Siamská kočička je velice temperamentní, inteligentní a na kočku i učenlivá.  Siamka na rozdíl od ostatních koček klasicky nemňouká, ale spíše řve jako šelma, dokáže být velmi hlučná. Naučí se chodit na vodítku, aportovat a někdy dokonce dokáže zastoupit psa v roli hlídače. Ráda a dobře komunikuje s člověkem, je učenlivá, vnímavá, zvědavá a svého pána ráda doma všude doprovází a nesmí u ničeho chybět. Pokud si něco umane, jen těžko od svého úmyslu ustoupí.

Péče a výchova

Toto krátkosrsté plemeno nám nedá na rozdíl od plemen dlouhosrstých tolik práce.  Ale to neznamená, že péči o srst nebudeme věnovat žádnou péči. Alespoň jednou týdně kočičku dobře vykartáčujeme. Zvýšenou pozornost musíme věnovat výživě, měla by obsahovat výší podíl bílkovin. Siamka nemá ráda samotu a proto čas, který jsme vyšetřili na péči o srst, věnujeme hře a mazlení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist