Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Šetření v domácnosti 2: Jak úsporně prát a neživit drobnou elektroniku zbytečně energií

Pro 2211 Autor: Redakce

Pračka patří k nezbytným součástem domácnosti. Neobejdete se bez ní. Jenže schroupne také docela velký díl z energie, za kterou platíte. Navíc se přičítá také spotřeba vody, která zejména u starších modelů bývá dost velká. To samé můžeme říct i myčce nádobí. Kromě toho je byt plný drobnějších elektronických zařízení, které polykají energii tak trochu nenápadně.

šetření

Pomoci rodinnému rozpočtu můžete díky šetření. Foto: Charles Thompson, Pixabay

Zvolte úsporné programy

Jak tedy prát, aby to moc nestálo? Prvním krokem je ověřit si, jestli vůbec máte dostatečně množství prádla, abyste s ním dokázali pračku naplnit. Pokud ne, je lepší ještě počkat, až přibydou další vhodné kousky. Prát se zpola naplněnou pračkou samozřejmě není zrovna ekonomické. Může ale samozřejmě nastat i situace, kdy na nějaké oblečení spěcháte, potřebujete ho. V takovém případě tedy budete s ne zcela naplněným bubnem. Tehdy alespoň navolte úsporný program. Nebojte, vypráno bude dobře, protože i velmi krátké programy, čili rychlopraní vyperou naprosto dostatečně.

Se studenou vodou to zvládnete také

Pracovat byste měli také s teplotou praní. Když ji snížíte, ušetříte s přehledem čtvrtinu nákladů na energie. Je-li prádlo špinavé pouze v malé míře, zkuste i praní ve studené vodě, tam bývá energetická úspora ještě daleko vyšší, dosahuje klidně i 80 %. Nové modely praček A také zároveň významně spoří vodu. Vlastníte-li tedy starší model pračky, u kterého máte pocit, že žere příliš mnoho vody, pak je úvaha o investici do nové pračky určitě na místě. Vložené peníze se vám v budoucnosti rozhodně vrátí. Při praní byste rovněž měli používat značkové prášky. Přestože bývají dražší, můžete s nimi bez potíží a s výbornými výsledky, a to i při nízkých teplotách. Investice do nich se tak rovněž vrátí.

pracka a susicka

Přejděte na programy s nižší teplotou. Foto: Steve Buissinne, Pixabay

Myčka přinese až 60 % úspor

Máte doma myčku nádobí nebo stále ještě myjete klasicky ve dřezu? Pokud kývete na druhou variantu, pak byste měli o jejím pořízení uvažovat. Říkáte si, že je to zbytečnost, která jenom přináší plýtvání vodou? Jste na velkém omylu. Srovnání mytí nádobí klasickým způsobem pod tekoucí vodou a v myčce totiž jednoznačně hovoří pro myčku. Je při ohřívání vody úspornější až o 60 %. Překvapuje vás to? Možná ano, ale je to tak. Pochopitelně za předpokladu, že myčku pouštíte naplněnou. Samozřejmě uvažujte o myčce tehdy, když je vás v domácnosti více, pro jednotlivce se to nevyplatí. Zapomeňte na tekoucí vodu. Naplňte si dřez horkou vodou s jarem, omyjte, vypusťte a natočte druhý dřez s teplou vodou na oplach. Je to úspornější než nechat valit příval teplé vody rovnou z kohoutku.

myčka

Volbou správného programu ušetříte. Foto: Mix, Pixabay

Nenechte televizi a počítač spát

V domácnosti se ale vyskytují některé další přístroje, které polykají dost energie, ačkoliv bychom to do nich třeba ani neřekli. Například televizor. Největším mlsalem je v tomto ohledu starý klasický CRT přijímač, mnohem lépe jsou na tom LCD monitory a konečně nejméně nám z energetického koláče ukrojí plazmová obrazovky. Dobrým pomocníkem je také časovač, s ním vám nebude televize hrát tehdy, když jste usnuli. Jakmile od ní odcházíte, vypněte ji úplně. I velmi oblíbený stand by režim, kdy můžete po chvíli obrazovku zapnout v pohodlí dálkovým ovladačem z křesla, aniž byste se k ní přiblížili, také ubírá energii. Kromě toho možná v bytě podobných přístrojů, které v poklidu spinkají ve stand by režimu, najdete v domácnosti více, například DVD přehrávač nebo počítač v režimu spánku.  Berte v úvahu, že každý z nich vás něco stojí. A zamyslete se i nad samotným počítačem, klasická PC jsou energeticky náročnější než notebooky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist