Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Se psem do Chorvatska

Čvc 1116 Autor: Redakce

srdecni cervivostChorvatsko nás jako letní destinace láká stále více zejména kvůli finanční i časové dostupnosti. Do Chorvatska se i letos chystá mnoho Čechů autem a hodně z nich s sebou bere i čtyřnohé miláčky.

Třebaže po téměř celé Evropě nepotřebujete žádná speciální očkování, opatrnosti není nikdy nazbyt. Zcela určitě pes musí mít Evropský pas, kde jsou přepsána všechna očkování, zejména proti vzteklině. Také dávejte pozor na fakt, že pokud převážíte více než 5 psů už se nejedná o soukromé chovy. Také tzv. „bojová“ plemena mají vstup do některých Evropských zemích poněkud omezen.

Srdeční červivost

Dirofilarióza neboli srdeční červivost je jedna z mnoha chorob, jejíž původci jsou v ČR nepůvodní parazité. V jižních státech (Chorvatsko, Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko, Řecko) jsou ale mnohem běžnější. Parazitem je až 30 cm dlouhá hlístice, která do krve vypouští juvenilní jedince. Ti jsou pak snadno přenášeny krev sajícím hmyzem a zprvu se usídlí ve svalech a následně i v pravé srdeční předsíni a komoře, v plicních tepnách a duté žíle. Parazit je velmi zrádný a mnohdy onemocnění probíhá nenápadně nebo jako chronické kašle či dušnost. Parazit se ale rozmnožuje a napadá stále více orgánů (dokonce i oči a mozek).

Ochranou je preventivní pipeta Stronghold, kterou váš veterinář psovi aplikuje před odjezdem a po příjezdu ze státu jižní Evropy. Klasickou prevencí mohou být i antiparazitní obojky, které odpuzují nejen klíšťata a blechy, ale také komáry, kteří jsou vektory parazitů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist