Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Sanační omítky

Čvn 1212 Autor: Komerční sdělení

O sanačních omítkách většina vlastníků starších domů slyšela, zdaleka ale ne většina těch, kteří se pro obnovu omítek rozhodli, je použila. Tvrzení, že sanační omítka zůstane na vlhkém zdivu suchá, působí zřejmě nepřesvědčivě, ale zjednodušeně řečeno, je to tak. Důvod je logický: sanační omítky se mohou pochlubit dvěma vlastnostmi, od běžné, tzn. vápenocementové jádrové omítky, odlišnými:

 • 1.vysoká pórovitost omítky, která umožňuje snadný odpar vlhkosti z povrchu zdiva a
 • 2.hydrofóbní úprava v celé hmotě omítky, tzn., že omítka má velmi malou nasákavost pro vodu.

Proto vrstvou omítky nenavzlíná z podkladu na její povrch voda, obsahující často vodorozpustné soli a omítka tak zůstává dlouhodobě suchá a bez projevů poruch – solných výkvětů a vlhkých map. Aby mohla vodní pára omítkou procházet, smí být natřena pouze prodyšným nátěrem (silikátový či vápenný), nesmí být ničím obložena, ani těsně zacloněna např. nábytkem. Sanační omítka je velmi dobrá „kosmetická“ metoda pro vlhké zdivo. Kosmetická proto, že neřeší příčinu jeho zavlhčování. Pro komfortní bydlení a rovněž pro zastavení dalšího poškozování objektu zasolováním zdiva (vodorozpustné soli se dostávají se vzlínající vodou do zdiva trvale) je třeba vhodně provést hydroizolaci (např. chemickou injektáží či podřezáním a vložením fólie). I v takovém případě je nutné použít sanační omítku, neboť vyschnutí zdiva na ustálenou hodnotu trvá v řádu roků a zasolené zdivo si udržuje trvale vyšší zavlhčení i poté.

Praktická rada: nesolte v zimě v blízkosti vašich domů, sypte raději pískem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Sanační omítky
 • Mary 6.1.2015 (11:53)

  Není nad strojní nanášení omítky:
  Více se dozvíte v článku:
  http://www.strojniomitky.eu/prubeh-realizace

 • Petr Sivák 19.2.2014 (13:49)

  S injektáží mám asi nejlepší zkušenosti s firmou z Liberce Complet San s.r.o. Jsou to velcí profíci, nic je nezastaví, se vším si dokáží bravůrně poradit. Kvalita je nadstandartní a cena je více než příjemná.
  injektaz

 • Petr Sivák 19.2.2014 (12:00)

  Sanace se řeší především u zdiva a železobetonových konstrukcí. Jak tenhle jev nastane to je pak teprve sranda! Z vlastní zkušenosti doporučuji profíky, sami se do toho moc nepouštějte. Zkuste mrknou na
  sanace-vlhkeho-zdiva
  jsou to borci!

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist