Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Sadové růže, které vás budou těšit svou nezapomenutelnou vůní

Srp 1409 Autor: Redakce

Růže je ušlechtilou rostlinou, která nejen nádherně vypadá, ale v mnoha případech i úžasně voní. Na našich zahradách se setkáme s mnoha typy růží. Podle způsobu růstu se například dělí na keřové, stromkové, popínavé, plazící, záhonové, minirůže a sadové. Právě na ty sadové se v tomto článku podrobněji zaměříme.

ruze k altanuSadové růže nejsou jasně vyhraněným typem – jedná se o skupinu, která obvykle roste velmi bujně. Zpravidla se vyskytuje v podobě objemných keříků, které jsou velmi houževnaté. Do tohoto druhu růží patří jak vyšlechtěné, tak plané odrůdy.

Ve většině případů sadové růže zimu přežívají bez zvláštní ochrany. Vysadit je můžeme jako solitérní keře, které se dobře vyjímají na volném prostoru, ale i jako vyplnění jakýchkoliv zákoutí. Velmi často jsou i součástí živých plotů. Hodí se zejména do těch, které jsou volně rostoucí, nestříhané a nijak přehnaně udržované.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, ne každý pěstuje růže pouze kvůli jejich úchvatnému vzhledu. Někteří pěstitelé od růže očekávají i její typickou vůni. Ovšem – každá růže voní jinak a některé druhy bohužel vůbec. Stalo se tak kvůli tomu, že šlechtitelé se v posledních desítkách let snažili spíše o to, aby růže dobře vypadala a kvetla opakovaně. Tak došlo k eliminování vůní u některých druhů. Proto se při výběru vhodného keře informujte i o tomto kritériu. I v případě, že si vyberete růži, která voní, intenzita vůně poměrně dost kolísá. Obecně platí, že nejintenzivnější je vůně po ránu, nebo před příchodem bouřky.

sipkova ruzeMezi sadové růže řadíme i růži šípkovou, která je obecně brána jako předchůdce veškerých námi pěstovaných růží. Kromě růže šípkové sem spadá i růže svraskalá, kterou je dobře známá díky svým chutným a velkým šípkům, které se těší velké oblibě.

Z ušlechtilých odrůd vám přinášíme přehled těch, které jsou, alespoň podle nás, nejkrásnější a nejvoňavější.

sadova ruzeSummer Memories je bílou růžičkou, s velkými (průměr asi 10 cm) květy, která během léta kvete opakovaně až do zámrazu. Daří se jí dobře jak v horkém tak i v deštivém podnebí. Klasická růže, která nám s nostalgií připomíná vzhled anglických zahrad a parků. Další bíle kvetoucí růže je odrůda Schneewitchen je doslova legendou. Pyšní se oceněním Světová růže a doposud patří mezi nejlépe a nejkrásněji kvetoucí růže. Schneewitchen je velký keř, který nádherně provoní celou zahradu. Nevada je bílou kráskou se žlutým středem. Keř je obvykle vysoký až 2,5 m. Rozkvétá koncem měsíce května, ale bohužel pak už znovu nerozkvétá. Jedná se však o skvěle otužilou odrůdu, o kterou není třeba se, kromě občasného omlazování, nijak zvlášť starat.

ruzova sadova ruzeZvlášť romantickou a příjemnou atmosféru na vaší zahradě vytvoří růže zbarvené do růžova. Například něžná Cinderella s bohatými, bujnými, světle narůžovělými květy. Je skvěle mrazuvzdorná a kvete víceméně po celé léto. Její vůně je prý výrazná a nezapomenutelná. Dainty Bes je původem z Anglie. I když poupata jsou červeno-růžová, květ se pak rozvine do podstatně světlejší barvy. I tahle růže vás bude těšit květy po celé léto. Rostlina by se měla na zimu pravidelně přihrnout a před příchodem jara zkrátit asi na polovinu původní délky. Růže Herkules s květy, které proměnlivě hrají všemi odstíny růžové, až po bílou voní sladce a kořeněně. Tato růže by neměla chybět na zahrádce žádného milovníka růží.

nemecka ruzenemecka ruzeOdrůda Felicitas má mnoho drobných sytě růžových kvítků. Díky své prosté kráse se hodí do přírodních i selských zahrad. Krásně se bude vyjímat i jako součást veřejné městské zeleně.

Velmi populární sytě rudou růží je německá odrůda Dortmund. Může být vysazena jako pnoucí i jako sadová. Lesklé sytě zelené listy se skvěle doplňují s rudou barvou. Na podzim po odkvetení na keři dozrají šípky, které můžete bez obav na rostlině ponechat. Mrazuvzdornost je její silnou stránkou, stačí ji občas omladit seřezáním.

Veliké popularitě se těší i žluté odrůdy

zluta ruzeMezi těmi nejkrásnějšími by se dala zmínit Goldsplatz. Květina s velkými květy v jemně žlutých tónech doplněných výrazným středem květů. Kvetoucí v celém horizontu letních měsíců opakovaně. Až 3 m vysoká růže Spring Gold, vyšlechtěná v Německu, oproti tomu kvete pouze jedinkrát v sezóně. Zato však voní a to opravdu omamně. Květ má v průměru asi 10 cm, je volný a s tmavším výrazným středem. Na konci léta se na keři objeví efektní rudé šípky.

Existují i odrůdy zbarvené do oranžova

oranzove ruzeNejznámějším případem je Sun Tan. Mnohokvětá odrůda přicházející z Holandska nás potěší ojedinělým prázdným květem s výraznějším středem. Květy mají zhruba 5 cm a objevují se vícekrát během jednoho roku.

Ať už si vyberete jakoukoliv růži, dbejte hlavně na její dobré umístění. Pokud se z její krásy chcete těšit neustále, dopřejte jí místo hned vedle vstupu, chodníku či vrátek. Uvidíte, že se vám díky její vůni nálada zlepší pokaždé, když projdete kolem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist