Ruční vysavače
Pryč jsou časy, kde se místnosti musely zametat. Pryč jsou i doby, kdy jsme kvůli rozsypanému květináči museli utíkat pro velký těžký vysavač. Dnes stačí natáhnout ruku pro vysavač, který je lehký, malý a praktický, a lokální špínu prostě vysát. Máme-li doma malé děti, přesně takový vysavač nám bude skvělým pomocníkem. Nikoho přece nebaví zametat drobky několikrát denně. Je řeč o ručních vysavačích. Na trhu je mnoho typů a značek, proto je dobré mít přehled a vědět, co kupujeme, neboť velmi nepříjemnou událostí je rozbití výrobku po několika použitích.
Vysavačů je několik typů
Všichni dobře známe klasické pojízdné vysavače se sáčky, nebo bez nich. Ty sáčkové jsou sice dražší alternativou, co se týká provozu, na druhou stranu se sáček chová jako kvalitní filtr nečistot a zabrání víření prachu při vyprazdňování vysavače. Další možností jsou zmiňované ruční vysavače. Většina z nich funguje na akumulátor, tudíž odpadá tahání kabelu za sebou, což je velmi praktická vlastnost. Posledním typem jsou automatické vysavače. Takovéto robotické přístroje fungují i bez lidského dozoru, takže je možné mít uklizenou podlahu i pře příjezdem z dovolené.
Ruční vysavač může být součástí tyčového. Ruční vysavač se vloží do tyčového nástavce, který pak využívá ručního jako zdroje energie. Do vloženého ručního vysavače se také ukládají vysáté nečistoty. Tyčový nástavec se uplatní zejména na podlahy, abychom nemuseli při vysávání klečet na zemi. Některé modely ručních vysavačů mají držáky, které slouží pro zavěšení na zeď a jsou tedy stále po ruce. Vysavač se na nabíjecí základnu může buď zavěsit, nebo položit na zem. Ruční vysavače jsou sáčkové nebo bezsáčkové. Bezsáčkové vysavače fungují na principu cyklonového systému filtrace nečistot. Takový vysavač je vhodný pro alergiky, jelikož vír uvnitř urychlí částice prachu na velmi vysokou rychlost a i velmi jemné částečky prachu se odstředivou silou separují. Vzduch se pak ještě před návratem do místnosti přefiltruje přes další speciální filtr. Určité ruční vysavače disponují možností mokrého vysávání, proto není problém při vysypání květináče i s podtáckem s vodou a vše vysát najednou.
Další informací, která by mohla ovlivnit volbu výrobku, je tlačítko spuštění. Určité vysavače totiž fungují pouze tehdy, držíme-li stisknuté toto tlačítko. To může být nepraktické, pokud nechceme křečovitě držet stisknuté tlačítko po několik minut nebo chceme-li vysavač uchopit jinak.
Zdrojem energie je obvykle akumulátor, tedy baterie, díky které vysavač dokáže vysávat pár desítek minut na jedno nabití. U nových testovaných výrobků vysavače průměrně dokázaly vysávat asi 13 minut. Samotné dobíjení trvá v řádu několika hodin, obvykle od 5 do 16. Při výběru nepodceňujte ani způsob rozebrání a čištění vysavače. Některé vysavače jsou dobře vyrobené, aby ani nezkušený uživatel neměl problém s rozebráním a následným opětovným složením filtru. Bohužel existují i vysavače, ke kterým je potřeba návod. Některé typy nabízejí příjemnou možnost mytí nádoby na prach v myčce na nádobí. Příslušenství dodávané k určitým výrobkům může usnadnit vysávání na špatně dostupných místech. V baleních bývají přidávány nástavce, například štěrbinové pro vysávání jinak špatně dostupných prostorů, houbičky pro mokré vysávání nebo kartáčky pro vysávání jemných ploch vyžadujících maximální možnou šetrnost.
Důležitým parametrem výrobku je jeho sací výkon
Bohužel se na trhu objevují vysavače bez dostatečného výkonu, který vzduch spíše rozvíří. Vysavač by měl zvládnout vysypanou čočku i hladkou mouku, v ideálním případě i tekutiny. Opomíjet bychom neměli ani hlučnost výrobku. I u takto malých vysavačů nás hluk může nepříjemně překvapit, což nás potká spíše u levnějších produktů. V neposlední řadě je důležitá hmotnost výrobku. Malý lehký vysavač nemusí nutně znamenat nižší výkon a kratší výdrž baterie. U ručních vysavačů jde především o pohodlné rychlé užívání, s čímž je významně spojena hmotnost. Těžké vysavače jsou špatnou volbou. Hmotnost začíná pod jedním kilem, většina váží kolem 1,5 kg. Samozřejmě jsou i těžší varianty nad dvě kila, ale zde platí, že se každý gram počítá, přeci jen výrobek při vysávání držíme v ruce. Pro všechny výše uvedené vlastnosti je nejlépe si vysavač vyzkoušet přímo, pokud to není možné, stojí za to dát si práci a pohledat pár recenzí a testů.
Cenově se ruční vysavače pohybují od cca 400 Kč v případě nejlevnějších modelů, dražší značkové seženeme od tisícikoruny do pár tisíc. Ty vysavače, které jsou včetně tyčového, pořídíme v řádech tisícikorun.
Rozhodně doporučujeme zadat si do vyhledávače například „test ručních vysavačů“ nebo „recenze ručních vysavačů“ a podobné tagy. Výborné stránky jsou heureka.cz, kde si kupující vyměňují své zkušenosti, hodnotí a píší recenze na výrobky všech kategorií. Zajistíte si tak nákup kvalitního výrobku, se kterým budete jistě spokojeni.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.