Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Rozmnožování morčat zvládne i laik

Říj 2003 Autor: Redakce

Morčata patří mezi nejčastěji chovaná zvířata v našich domácnostech. Často jsou prvním zvířátkem, které pořídíme svým dětem. Jsou zcela bezproblémová na chov, nezapáchají a dají se poměrně dobře ochočit. Péči o ně zvládne skutečně každý. Neměli bychom však zapomínat, že jde o zvířata, která by měla být chovaná minimálně v páru, lepší ještě ve větším počtu. Proč si tedy neodchovat vlastní rodinku?

rozmnozovani morcat

Jak tedy na rozmnožování morčat?

Rozhodně bychom měli vždy množit nepříbuzný pár. Předejdeme tak dědění různých vad, které se mezi nepříbuznými páry neprojeví, nebo s menší pravděpodobností. Samice může zabřeznout již ve věku pěti měsíců. Často se stává, že si domů přineseme poměrně mladou samičku a za pár týdnů máme doma rodinku bez toho, že bychom s ní počítali. Pokud chceme množit naši samičku morčete řízeně, je dobré ji nechat se samcem pohromadě celý měsíc. Během této doby projde samička říjí hned dvakrát. Tu vypozorujete z jejího chování i z chování samce. Oba skáčou po kleci a sameček samičku nakrývá. Ideální je, pokud má samička při zabřeznutí hmotnost nad 700 g. Neměla by též zabřeznout častěji než jednou v roce.

pareni morcat

Březost není zas tak snadné poznat

Fakt, že je samička březí, poznáme obvykle z toho, že začne výrazněji přibývat na váze. Tohle ale poznáme pouze u staršího morčátka, které již neroste. U mladé samičky to lze přehlédnout. Samička více jí a v pozdější fázi lze v bříšku rostoucí mláďátka i nahmatat, nebo pozorovat pohyb.

Sameček i další morčata mohou s březí samičkou zůstat po celou dobu

Dokonce i vrh může proběhnout ve skupině morčat. Pouze se snažte, aby samička po porodu hned znovu nezabřezla, protože jí další březost může vyčerpat a být příčinu úhynu. Samečka je nutné oddělit. Pokud si jej ponecháváte v chovu a nechcete další morčata, tak jej nechte vykastrovat.

Co byste ještě měli vědět o množení morčat

Březost samičky trvá 62 až 72 dní a rodí se obvykle 2 až 3 mláďata. Samičce neberte placentu. Nechte ji, ať ji sama sní. Pomáhá u ní nastartovat laktaci. Mláďata morčat se rodí mimořádně životaschopná. Kojí se sice tři až čtyři týdny, do hmotnosti 250 g, ale ihned po porodu jsou schopna ochutnávat potravu. Udělejte jim ji proto přístupnou.

kojeni morcat

Na malá mláďata sice můžete okamžitě sáhnout, samička je nezavrhne, přesto je lepší dopřát nové rodince dva až tři dny klidu, než se začnete s novými morčátky mazlit. Jiná morčata v kleci však nevadí.

Jestliže vaše samička u porodu uhyne, dejte morčátkům kvalitní stravu a současně je dokrmujte mlékem určeným pro dokrmování kočičích mláďat, nebo alespoň rozpuštěným glukopurem ve vodě. Podávejte jej po kapičkách injekční stříkačkou. I mláďata bez kojení však mají velkou šanci bez problémů přežít.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist