Rozdělení rostlin podle procesu oplození květů
Proces oplození květů je spojení samčí a samičí buňky. Rostliny mohou mít květy různého pohlaví na jedné rostlině. Oplození většinou předchází opylení, kdy se pyl dostane na bliznu květu.
Samosprášení (autogamie)
Samosprášení je speciální případ opylení a oplození v rámci jedné rostliny, případně jednoho květu. Pro rostlinu jde o poměrně výhodný typ oplození, protože není závislá na hmyzu a jiných přenašečích pylu. Na druhou stranu je potomstvo naprosto shodné s mateřskou rostlinnou, takže nemůže dojít k vývoji či reakci na měnící se podmínky.
Pokud chce šlechtitel pozměnit výbavu budoucího rostlinného potomstva, musí květ tzv. vykastrovat tak, že se pinzetou vytrhnout prašná pouzdra.
Cizisprášení (allogamie)
Při cizosprášení dochází k opylení květu pylem z jiné rostliny. Rostlina se proti samosprášení brání různými mechanizmy. Mezi cizosprašné rostliny patří především ovocné stromy (jabloň, hrušeň). Pyl z jednoho stromu nevyklíčí na blizně téhož stromu.
Tvorba plodu bez oplození
Partenokarpické rostliny tvoří plody i bez oplození. Takové plody neobsahují semena, což je pro člověka velmi výhodné při jejich konzumaci. Partenokarpie může být vrozená nebo geneticky vyvolaná. Příkladem neoplozených plodů může být okurka, ananas, citrusy apod.
Pokud Vás tento článek zaujal a o rozmnožování a zejména množení rostlin se můžete dozvědět více v publikaci bratrů Kawolkových- Množení rostlin (metody, praxe, tipy).
Publikace se věnuje způsobům vlastní produkce semen a dalším způsobům množení rostlin podle jednotlivých druhů (stromy, keře, trvalky, pokojové a nádobové rostliny, zelenina i bylinky). Cena této úžasné knihy je necelých 450 Kč.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.