Roubování vinné révy
Během vegetačního klidu (prosinec-únor) odebíráme větévky (tzv.réví) pro dřevité řízkování vinné révy, které uložíme do chladu. V období březen až duben už pokračujeme s klasickým řízkováním.
Nejvhodnější je ale podle Ing. Vladimíra Blechy použít množení pomocí roubování. Nastříháme podnožové révy například typu SO4.
Podnožové réví nařežeme na délku 40 cm a odstříháme očka. Provedeme krátký kopulační řez a roub použijeme z ušlechtilé odrůdy. Roub stačí s jedním vyvinutým očkem.
Provedeme stejný řez a zasuneme velmi těsně na podnož. Místo vázání namočíme spoj do parafínu, který roub stáhne. Roub uložíme do teplých vlhkých pilin a udržujeme v teplotě například u radiátoru. Do tří let dostaneme výborné zdravé hrozny.
Komentáře k článku
Štěpánek 1.10.2012 (14:56)
Dobrý den,
mám t.zv bago již 20 let a chtěl bych ho přeroubovat na normální bílé nebo jiné víno.
Jde to?
Děkuji za odpověď
Jiří Raška 9.10.2011 (19:15)
Dobrý den reaguji na otázku paní Ivony: když mi řízek zakoření tak už není nutné roubování? Předem děkuji za odpověď.
Ivona Gutová 4.6.2011 (19:02)
Prosím o odpověď pana prof. Větvičku zámeckého zahradníka ze Štiřína
Ivona Gutová 4.6.2011 (18:55)
Mám velmi dobré velkoplodé víno, chci si ho namnožit a tak jsem dnes 4.června vylomila letošní větvičku a dala do květináče do země. Prosím o odpověď, jestli mi zakoření. Děkuji.Ivona Gutová
Redakce 5.6.2011 (09:27)
Dobrý den, vždy je lepší víno množit brzy na jaře. Pokud ale bude půda lehká, písčitá a stále vlhká, je docela velá pravděpodobnost zakořenění.