Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rostlina drátovec: Pořiďte si stříbřitý zázrak

Úno 1821 Autor: Redakce

Hodně lidí touží po tom mít květináči i nějakou originální rostlinu, která se na okenním parapetu bude vyjímat doslova jako klenot. Do této kategorie zcela jistě patří drátovec, jinak řečený též krásnohlávek. Jeho stříbrné rozvětvené stonky opravdu připomínají drátěnou konstrukci. Lístky má tak malé – cca 5 mm, že se zdá jakoby ani neexistovaly.

 dratovec

Potřebuje písčitou půdu a sluníčko

Domovinou téhle krásné rostliny je Austrálie, kde se pěstuje jako letnička. Ve své vlasti roste hlavně na skalnatých útesech a v písečných dunách u pobřeží. Nejčastěji se setkáte s druhem Leucophyta brownii, ale celkově sem patří 18 druhů. Pokud chcete drátovec pěstovat, vycházejte z jeho domovských podmínek a připravte mu lehčí propustnou písčitou půdu a umístěte ho někam, kde bude mít dostatek sluníčka. Tam se mu bude zcela určitě líbit. Zalévejte ho raději mírně. Vězte, že mu nebude vadit ani vítr. Nezapomeňte ho ale během vegetačního období pravidelně pohnojit. Stačí jednou za 14 dní a můžete použít hnojivo pro balkonové rostliny.

dratovec rostlina

Opatrně na zimu

Chcete-li hodně členitý keřík, pravidelně zaštipujte výhonky rostliny. Můžete si vypěstovat keřík vysoký cca 30 cm. Během léta vytváří kulovité vlnaté hlavičky s bledě žlutými kvítky. Ale pozor. Pokud ho nedáte na zimu z balkonu dovnitř, s velkou pravděpodobností vám zmrzne. Českou zimu prostě nevydrží. Nejlépe mu v zimě bude v místnosti s dostatkem světla a teplotou od 10 do 15 °C. Opatrní buďte i s opětovným návratem ven. Dejte ho na balkon až ve chvíli, kdy už na 100 % nehrozí přízemní mrazíky – to znamená až v květnu po ledových mužích. Pokud byste chtěli víc rostlinek, stačí je v létě namnožit stonkovými řízky.

Krásná dekorace do květinového aranžmá

Skvěle vypadá drátovec třeba v truhlících s dalšími rostlinami, především vřesy, ale třeba i s chryzantémami či jinými květinami. Drátovec milují aranžéři, protože dokáže díky svým jemným stříbřitým drátkům skvěle doplnit různé květinové dekorace. Působí jako luxusní doplněk. Vytvoří třeba i krásná vánoční aranžmá. Svoji stříbřitou krásu ale neztrácí ani poté co umrzne či uschne – i takové rostliny se dají použít do různých květinových artefaktů.

Základní doporučení pro pěstování drátovce:

  • Potřebuje propustnou písčitou půdu.
  • V bytě potřebuje hodně světla, v létě mu svědčí polostinné a slunné balkony.
  • Zálivka stačí mírná.
  • Větrná stanoviště mu nevadí.
  • Hnojit potřebuje jednou za 14 dní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist