Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rez hrušňová

Pro 1216 Autor: Aneta Skotníková

rez hrusnovaV posledních letech byl u nás zaznamenán velký nárůst rozšíření, což způsobuje velká obliba jehličnatých stromů.  Je to dvoubytná rez, což znamená, že má dva hostitele. Prvním je hrušeň obecná a druhým je jalovec čínský nebo klášterský. Onemocnění způsobuje houba Gymnosporangium sabinae po celém světě.

Od června se projevuje na čepelích listů žlutooranžovými až červenými skvrnami, které se v průběhu mění. V druhé polovině léta se vytvoří na spodní straně listu světle hnědé bradavičky, v nichž vznikají výtrusy, které infikují jalovce v okolí. V té době vznikají na vrchní straně černé tečky – plodnice. Houba přezimuje ve dřevě a v předjaří se začíná projevovat na kůře hnědožlutými skvrnami.

Za rizikovou vzdálenost hostitelů se považuje 150 – 200 metrů. K infekci listů hrušní dochází za deště a teplého počasí. Způsobuje nižší úrodu a nekvalitu plodů.

A jak této houbě předejít? Především je důležitá izolace obou hostitelů. Vzdálenost výsadby by měla být minimálně 200 metrů. Tam, kde se pěstují hrušně, by se neměly vysazovat hostitelské druhy jalovců: Juniperus chinensis a Juniperus sabina, ale spíše druhy: J.communis, J.horizontalis, J.procumbens, J.scopulorum, J.virginiana. Náchylnější bývají rané odrůdy.rez na listu hrusne

Výskyt rzi můžeme omezit odříznutím a zlikvidováním napadených větviček. Další možností je chemická ochrana přípravkem proti strupovitosti Baycor 25 WP, Saprol New nebo Dithane. Postřik hrušní by se měl provádět během začátku kvetení a při dokvétání.

Problémem však často bývá rozeznání jednotlivých druhů, s čímž má problém i lecjaký odborník. Spolehlivým způsobem, jak rozeznat nebezpečný, jedovatý druh od ostatních jalovců, je ochutnat kousek větvičky. Jehličnany přenášející rez jsou hořké a palčivé. Ostatní takovou chuť nemají.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Rez hrušňová
  • Jirka43 13.4.2017 (14:57)

    Jako postřik proti rzi hrušňové je doporučován přípravek Baycor. Zajímalo by mě, kde se dá sehnat. Mohu potvrdit, že je to jediný přípravek, který opravdu pomáhal.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist