Rez hrušňová
V posledních letech byl u nás zaznamenán velký nárůst rozšíření, což způsobuje velká obliba jehličnatých stromů. Je to dvoubytná rez, což znamená, že má dva hostitele. Prvním je hrušeň obecná a druhým je jalovec čínský nebo klášterský. Onemocnění způsobuje houba Gymnosporangium sabinae po celém světě.
Od června se projevuje na čepelích listů žlutooranžovými až červenými skvrnami, které se v průběhu mění. V druhé polovině léta se vytvoří na spodní straně listu světle hnědé bradavičky, v nichž vznikají výtrusy, které infikují jalovce v okolí. V té době vznikají na vrchní straně černé tečky – plodnice. Houba přezimuje ve dřevě a v předjaří se začíná projevovat na kůře hnědožlutými skvrnami.
Za rizikovou vzdálenost hostitelů se považuje 150 – 200 metrů. K infekci listů hrušní dochází za deště a teplého počasí. Způsobuje nižší úrodu a nekvalitu plodů.
A jak této houbě předejít? Především je důležitá izolace obou hostitelů. Vzdálenost výsadby by měla být minimálně 200 metrů. Tam, kde se pěstují hrušně, by se neměly vysazovat hostitelské druhy jalovců: Juniperus chinensis a Juniperus sabina, ale spíše druhy: J.communis, J.horizontalis, J.procumbens, J.scopulorum, J.virginiana. Náchylnější bývají rané odrůdy.
Výskyt rzi můžeme omezit odříznutím a zlikvidováním napadených větviček. Další možností je chemická ochrana přípravkem proti strupovitosti Baycor 25 WP, Saprol New nebo Dithane. Postřik hrušní by se měl provádět během začátku kvetení a při dokvétání.
Problémem však často bývá rozeznání jednotlivých druhů, s čímž má problém i lecjaký odborník. Spolehlivým způsobem, jak rozeznat nebezpečný, jedovatý druh od ostatních jalovců, je ochutnat kousek větvičky. Jehličnany přenášející rez jsou hořké a palčivé. Ostatní takovou chuť nemají.
Komentáře k článku
Jirka43 13.4.2017 (14:57)
Jako postřik proti rzi hrušňové je doporučován přípravek Baycor. Zajímalo by mě, kde se dá sehnat. Mohu potvrdit, že je to jediný přípravek, který opravdu pomáhal.