Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rajčata – pěstování na záhonu i na balkoně

Kvě 1613 Autor: Redakce

rajce jedleChutné rajče jedlé patří do čeledi lilkovitých. Svůj domov má ve Střední a Jižní Americe a říká se mu rajské jablko. Zelenina s dužnatými bobulemi není náročná na pěstování a dobře snáší klima evropských zemí. Pochutnejte si na tyčkových i keříčkových rajčatech. U dětí jsou oblíbené cherry, hruškové, melounové i datlové druhy.

Zdraví z přírody

Zralé plody rajčat obsahují cenné vitamíny, Beta-karoten, vitamín C a v menším množství vitamín B, lykopeny, draslík a chrom. Rajčata se hojně využívají při dietní stravě, obsahují totiž více než 90 % vody a vlákninu. Pomáhají při nemocech s prostatou, krevním oběhem a látkovou výměnou.

rajce jedle

Jak na pěstování rajčat

rajce jedlePokud nemáme skleník, s výsevem rajčat nespěcháme. Ideální je březen až duben. Semínka si můžeme koupit v obchodě anebo využít semínka z plodů, která řádně usušíme. Výsev provádíme do truhlíků, kelímků a umístíme za okno anebo jiné teplé místo. Nedostatek světla a tepla může způsobit, že se rostlina vytáhne. Ideální výška sazenice směřující na záhon je 20 centimetrů. Pokud si chceme ušetřit práci, koupíme si na tržištích anebo u zahradníka již předpěstované sazenice, které sázíme na záhon do dobře propracované a pohnojené půdy. Rajčata dáváme na záhon až po zmrzlých, ideálně v polovině května, když nehrozí přízemní mrazíky.

rajce jedlePokud zbožňujete rajčata a nemáte zahradu, nezoufejte. Skvěle se jim daří i na balkóně. Keříčková rajčata nasaďte do samozavlažovacího truhlíku a vhodné směsi půdy – zahradnického substrátu, pečlivě zalévejte a ochraňujte před silným žárem slunce. Tyčková rajčata umístěte do velké nádoby a pravidelně přihnojujte. Ideálním místem jsou balkóny orientované na západ. Pěstování rajčat není věda!

S příchodem léta si pochutnáme

rajce jedleJakmile přijdou horké letní dny, začnou rajčata dozrávat. V období sucha dbáme na dostatečnou pravidelnou zálivku a zaštipování. Díky zaštipování bočních výhonů, zpravidla u keříčkových odrůd, zvyšujeme jejich výnos. Tento proces provádíme prsty, žádný nůž anebo nůžky!

Náš tip: K dostání už jsou speciální hnojiva pro plodovou zeleninu i přímo rajská jablíčka. Určitě doporučujeme vyzkoušet. Velmi vhodné je také kořenový bal sazenic před výsadbou namočit do tmavě hnědého roztoku lignohumátu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist